Archiwum wystaw


Wystawa pokonkursowa „15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza”.



Budynek A, 1 piętro.
Wystawa czynna do 9.04.2017

Na wystawie można oglądać 161 prac z 18 szkół i placówek oświatowych: z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli, Nowego Sącza, Supraśla, Wodzierad, Bydgoszczy. Najmłodszy uczestnik konkursu mieszka w Łodzi i ma 5 lat. W tym roku uczniowie wykazali się wielką umiejętnością obserwacji i biegłością manualną. Technika wykonania prac, a także ich tematyka jest bardzo różnorodna – zaczerpnięta ze świata flory, fauny, a także związana z człowiekiem. Dla wielu małych artystów fascynująca okazała się geometria.

Jury oceniało prace w dwóch kategoriach: ogólna oraz licea plastyczne. 28 prac zostało nominowanych do nagród i wyróżnień. Przewodniczący Jury Zygmunt Łukasiewicz ufundował nagrodę specjalną oraz po raz pierwszy przyznano Nagrodę Studentów I Roku Pracowni Tkaniny z Koła Naukowego „Koło na Dywanie” i Nagrodę Kierownika Działu Edukacji jak również Nagrodę Działu Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz 5 wyróżnień honorowych. Wszystkie prace uczniów zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową.

Konkurs plastyczny „Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza” ma już swoją kilkunastoletnią historię. Podobnie jak sama wystawa, organizowany jest co 3 lata. Został zainaugurowany w 1992 roku po 7 Międzynarodowym Triennale Tkaniny i przez wszystkie kolejne edycje cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgodnie z regulaminem, praca może być wykonana w dowolnej trwałej technice płaskiej lub przestrzennej, ale musi mieć charakter osobistej impresji z zakończonej w październiku ubiegłego roku wystawy 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny.

Kuratorka: Danuta Lorent-Więckowska

Koordynatorka: Magdalena Sibera

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.