Wystawa czasowa

Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego

Domek nr 4

Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Wystawa czynna od 20.05.2017 r. do 29.10.2017 r.

Krajobraz włókienniczej Łodzi to nie tylko wielkie fabryki, ale także małe, rodzinne zakłady rzemieślnicze. Wystawa przybliży historię pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4 w Łodzi, założonej w 1958 roku przez Tadeusza i Cecylię Potrzebowskich.

Ekspozycja podzielona na dwie części przedstawi wnętrze niewielkiego zakładu rzemieślniczego. W pierwszej części zebrano urządzenia, które tuż po wojnie Tadeusz i Cecylia Potrzebowscy znaleźli porzucone w swoim pierwszym mieszkaniu oraz te, które w późniejszych latach udało im się dokupić. Znajdziemy tu przedwojenne maszyny hafciarskie, w tym unikatowy trójgłowicowy automat do haftowania firmy Würker. Jego działanie polega na jednoczesnej pracy trzech głowic, które sterowane są przez perforowaną taśmę zawierającą wzór haftu. Data i numer seryjny świadczą, że jest to jeden z pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez tą niemiecką firmę. Poza pokaźnym automatem, w tej części wystawy zobaczyć będzie można również przypominającą dziecięcą zabawkę, ręczną maszynkę do rysowania szablonów. Wygląd pomieszczenia odtworzono na podstawie rodzinnych wspomnień. W drugiej części ekspozycji prezentowany będzie przedwojenny wzornik hafciarski firmy Würkera oraz księga wzorów stworzona przez rodzinę Potrzebowskich. Znajdą się tu także przykłady gotowych realizacji hafciarskich, w tym chusta z motywem pawia – praca dyplomowa jednej z uczennic pracujących w zakładzie. Uzupełnieniem wystawy będą pamiątki i zdjęcia przekazane przez córki Tadeusza i Cecylii Potrzebowskich.

Pracownia haftu, w której pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich działała do końca lat 80. ubiegłego wieku. Odtworzone w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, wnętrza zakładu staną się nie tylko retrospekcją dawnych rodzinnych pracowni i realiów życia łódzkich rzemieślników, ale także miejscem pokazów haftu maszynowego oraz spotkań z córkami założycieli – Krystyną i Urszulą oraz uczennicą Cecylii – Haliną Skrzypek. Uczestnicy będą mieli szansę poznać tajniki powstawania haftu maszynowego, od stworzenia wzoru po przystosowanie maszyny do pracy. Jednak przede wszystkim będą mogli wysłuchać opowieści o losach małego, rodzinnego zakładu i trudzie jaki wkładano w jego utrzymanie. W swoim założeniu wystawa poprzez odwołanie do wspomnień i losów jednej rodziny, ukaże szerszy kontekst historii powojennego łódzkiego rzemiosła.

Kurator: Anna Dąbrowicz

Program wydarzeń towarzyszących.