Archiwum wystaw

„Łódzkie klimaty w hafcie”

Portrety, pejzaże, a nawet elementy architektury – wyhaftować można niemal wszystko. Warto się o tym przekonać, zwiedzając wystawę, przygotowaną z okazji 15-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”. Na ekspozycji zobaczymy ponad 500 niezwykłych „obrazów” malowanych igłą i nicią.  Zostały wykonane w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu. Można też podziwiać kunszt wykonania patchworków, frywolitek oraz koronek szydełkowych. Wystawa podsumowuje kilkanaście lat działalności Stowarzyszenia, które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie. Wystawę można zwiedzać na II piętrze  w budynku A, do 17 kwietnia 2017 r.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa", od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w muzeum w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja obiecała zorganizowanie kolejnej.

Aktualnie stowarzyszenie liczy 30 członków, w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Ma w swoim dorobku szereg interesujących wystaw nawiązujących między innymi do Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno świata flory i fauny, a także wrażeń z podróży do bliskich i odległych zakątków świata. Hafciarki i hafciarze „Kanwy” zdobywają nagrody na ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła", „Inspirujemy kolorem" i „Z nici Ariadny”.

Kuratorka: Jolanta Piwońska