Archiwum wystaw

Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002

Budynek C, 3 piętro.
Wystawa czynna do 5 lutego 2017 r.

Wystawa opowiada burzliwą historię najstarszej i najdłużej działającej w Łodzi fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1828 r. przez przybyłego z Saksonii Ludwika Geyera. Przez prawie 20 lat była to największa firma przemysłowa w mieście, jako pierwsza wyposażona w nowoczesne przędzarki i krosna napędzane maszyną parową. W okresie największego rozkwitu, w ostatnich latach przed I wojną światową, były to trzecie co do wielkości łódzkie zakłady bawełniane ustępujące tylko przedsiębiorstwom Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Zatrudniały około 4.700 pracowników i produkowały rocznie tkaniny o wartości 8,7 mln rubli. Zakłady Geyera jako jedne z pierwszych objęły swoich pracowników opieką socjalną i utworzyły fabryczne organizacje: szkołę dla dzieci robotników, bibliotekę, kasę chorych, przychodnię lekarską oraz łaźnię. W okresie międzywojennym powstały tu teatr oraz Klub Sportowy „Geyer”. Po II wojnie światowej zakłady zostały upaństwowione i przez wiele dziesięcioleci funkcjonowały pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego (w 1963 roku do nazwy dodano człon „Eskimo”). Należały do największych przedsiębiorstw w branży bawełnianej w Polsce i specjalizowały się w produkcji kretonów i flaneli, drelichów na wojskowe mundury polowe i tkanin o przeznaczeniu introligatorskim. Ostatecznie upadły w 2002 roku.

Prezentowane na wystawie obiekty stanowią fragment kolekcji zgromadzonej przez muzeum w ciągu kilku dziesięcioleci. Sama zaś wystawa, składa się z dwóch części. Pierwsza – historyczna, prezentuje dokumenty, ilustrujące skalę produkcji i zatrudnienia, widoki i plany architektury fabrycznej oraz fotografie pracowników. Druga poświęcona jest produkcji i przedstawia szeroki przekrój asortymentów i wzornictwa tkanin. Znajdujemy tu katalogi fabryczne i handlowe, fragmenty tkanin metrażowych i wyroby gotowe, które pozwalają prześledzić zmiany zachodzące w technice, technologii i wzornictwie tkanin produkowanych od początku XX wieku do 2002 roku.