Wykład pt. „Wnętrza willi Henryka Grohmana i problem ich autorstwa”

12.01.2017 g.18.00

Profesor Krzysztof Stefański, specjalista w dziedzinie historii architektury polskiej XIX i XX wieku, wieloletni badacz łódzkich zabytków, podczas wykładu przedstawi unikatowe wnętrza willi Henryka Grohmana. Obiekt ten, wzniesiony w latach 90 XIX wieku, przebudowywany i rozbudowywany na początku XX stulecia, reprezentuje formy włoskiego renesansu, w surowej, ceglanej interpretacji, zachowując tym samym charakterystyczny styl, kojarzony z łódzkimi fabrykami. We wnętrzach, w których do dziś zachowała się m. in. sala koncertowo-balowa, gościli najwspanialsi ludzie świata kultury tamtych czasów, jak Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Witkiewicz. Właściciel willi – łódzki fabrykant – Henryk Grohman, był znanym miłośnikiem sztuki, kolekcjonerem, melomanem. Ciekawe zbiory grafiki i instrumentów muzycznych przekazał instytucjom warszawskim, bogaty księgozbiór zapisał bibliotece publicznej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Warsztaty "Cotton art" - Techniki mieszane i własne

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnych śmiałych eksperymentów z formą, tradycyjnym oraz niekonwencjonalnym materiałem i przestrzenią

Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

"Kwartały awangardy" to projekt przygotowany specjalnie z okazji obchodów "Roku awangardy" w Polsce. Cykl prezentacji rozpoczynamy od projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego

Warsztaty Geyerwerki- „Aplikacja biała i kolorowa"

Uczestnicy najbliższych Geyerwerków poznają technikę aplikacji, która polega na nakładaniu i naszywaniu lub klejeniu motywów dekoracyjnych wyciętych z innych tkanin, koronek, skóry, filcu.

Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

Wystawa przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa"

Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

Wystawa będzie stanowić prezentację tkanin pochodzących z obszaru dawnej Rzeczpospolitej – wieloetnicznej Polski kresowej