12.01.2017 g.18.00

Wykład pt. „Wnętrza willi Henryka Grohmana i problem ich autorstwa”

Profesor Krzysztof Stefański, specjalista w dziedzinie historii architektury polskiej XIX i XX wieku, wieloletni badacz łódzkich zabytków, podczas wykładu przedstawi unikatowe wnętrza willi Henryka Grohmana. Obiekt ten, wzniesiony w latach 90 XIX wieku, przebudowywany i rozbudowywany na początku XX stulecia, reprezentuje formy włoskiego renesansu, w surowej, ceglanej interpretacji, zachowując tym samym charakterystyczny styl, kojarzony z łódzkimi fabrykami. We wnętrzach, w których do dziś zachowała się m. in. sala koncertowo-balowa, gościli najwspanialsi ludzie świata kultury tamtych czasów, jak Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Witkiewicz. Właściciel willi – łódzki fabrykant – Henryk Grohman, był znanym miłośnikiem sztuki, kolekcjonerem, melomanem. Ciekawe zbiory grafiki i instrumentów muzycznych przekazał instytucjom warszawskim, bogaty księgozbiór zapisał bibliotece publicznej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Warsztat "OD RĘCZNIKA DO PAMIĘTNIKA"

Czy za pomocą ręcznika można przekazać jakąś wiadomość?

Oprowadzanie po wystawie „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Oprowadzanie po wystawie, która prowokuje do zadawania pytań.

Warsztat „Performatywność tkaniny"

Jakie właściwości ma tkanina? Jak oddziałuje na przestrzeń i jakie daje możliwości twórcze?

Warsztat "Sen na JAWIE"

Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami?