12.01.2017 g.18.00

Wykład pt. „Wnętrza willi Henryka Grohmana i problem ich autorstwa”

Profesor Krzysztof Stefański, specjalista w dziedzinie historii architektury polskiej XIX i XX wieku, wieloletni badacz łódzkich zabytków, podczas wykładu przedstawi unikatowe wnętrza willi Henryka Grohmana. Obiekt ten, wzniesiony w latach 90 XIX wieku, przebudowywany i rozbudowywany na początku XX stulecia, reprezentuje formy włoskiego renesansu, w surowej, ceglanej interpretacji, zachowując tym samym charakterystyczny styl, kojarzony z łódzkimi fabrykami. We wnętrzach, w których do dziś zachowała się m. in. sala koncertowo-balowa, gościli najwspanialsi ludzie świata kultury tamtych czasów, jak Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Witkiewicz. Właściciel willi – łódzki fabrykant – Henryk Grohman, był znanym miłośnikiem sztuki, kolekcjonerem, melomanem. Ciekawe zbiory grafiki i instrumentów muzycznych przekazał instytucjom warszawskim, bogaty księgozbiór zapisał bibliotece publicznej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.