12.01.2017 g.18.00

Wykład pt. „Wnętrza willi Henryka Grohmana i problem ich autorstwa”

Profesor Krzysztof Stefański, specjalista w dziedzinie historii architektury polskiej XIX i XX wieku, wieloletni badacz łódzkich zabytków, podczas wykładu przedstawi unikatowe wnętrza willi Henryka Grohmana. Obiekt ten, wzniesiony w latach 90 XIX wieku, przebudowywany i rozbudowywany na początku XX stulecia, reprezentuje formy włoskiego renesansu, w surowej, ceglanej interpretacji, zachowując tym samym charakterystyczny styl, kojarzony z łódzkimi fabrykami. We wnętrzach, w których do dziś zachowała się m. in. sala koncertowo-balowa, gościli najwspanialsi ludzie świata kultury tamtych czasów, jak Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Witkiewicz. Właściciel willi – łódzki fabrykant – Henryk Grohman, był znanym miłośnikiem sztuki, kolekcjonerem, melomanem. Ciekawe zbiory grafiki i instrumentów muzycznych przekazał instytucjom warszawskim, bogaty księgozbiór zapisał bibliotece publicznej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

ZAGŁOSUJ NA "METAMORFIZM" !

Z przyjemnością informujemy, że wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm” została nominowana do nagrody „Plastry Kultury” w kategorii „Wystawa roku”.

Warsztat „Od przedmiotu do podmiotu"

Czy przedmiot może mówić? Czy może powiedzieć coś o nas i za nas?

Oprowadzanie po wystawie „Bunt materii”

Zapraszamy na oprowadzanie Marty Kowalewskiej po wystawie "Bunt materii".

Bezpłatne szkolenie dla instytucji kultury - Program Niepodległa.

Jeśli masz pomysł na wydarzenie związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę i szukasz środków na jego realizację – weź udział w spotkaniu informacyjnym o programie „Niepodległa”.

Warsztat „Jakie to jest?"

Duże - małe, geometryczne - niegeometryczne, wielobarwne - jednobarwne, gładkie - chropowate. Czy jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakie jest dzieło sztuki?