Wykład pt. „Wnętrza willi Henryka Grohmana i problem ich autorstwa”

12.01.2017 g.18.00

Profesor Krzysztof Stefański, specjalista w dziedzinie historii architektury polskiej XIX i XX wieku, wieloletni badacz łódzkich zabytków, podczas wykładu przedstawi unikatowe wnętrza willi Henryka Grohmana. Obiekt ten, wzniesiony w latach 90 XIX wieku, przebudowywany i rozbudowywany na początku XX stulecia, reprezentuje formy włoskiego renesansu, w surowej, ceglanej interpretacji, zachowując tym samym charakterystyczny styl, kojarzony z łódzkimi fabrykami. We wnętrzach, w których do dziś zachowała się m. in. sala koncertowo-balowa, gościli najwspanialsi ludzie świata kultury tamtych czasów, jak Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Witkiewicz. Właściciel willi – łódzki fabrykant – Henryk Grohman, był znanym miłośnikiem sztuki, kolekcjonerem, melomanem. Ciekawe zbiory grafiki i instrumentów muzycznych przekazał instytucjom warszawskim, bogaty księgozbiór zapisał bibliotece publicznej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych wykładów Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.