Wydarzenia


22.06.2018 r., g. 18.00

Polskie duchy. Spotkanie z prof. Janis JefferiesTemat: „Polskie duchy”.

22 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie gościć prof. Janis Jefferies, była studentka Magdaleny Abakanowicz, znana artystka, krytyk sztuki i naukowiec. Spotkanie poświęcone będzie wspomnieniom Jefferies o jej mentorce. 


W połowie lat 70. Janis Jefferies otrzymała wymarzone stypendium w pracowni Magdaleny Abakanowicz, która ją szczególnie inspirowała. W grudniu 1970 r. ta 23-letnia Angielka przekroczyła żelazną kurtynę i trafiła do komunistycznej Polski. Na spotkaniu opowie o swoich pierwszych wrażeniach, przekraczaniu barier językowych i kulturowych, które na bieżąco opisywała w pamiętniku. Szczególnie cenne wydają się jej opinie o ówczesnej polskiej scenie artystycznej w zestawieniu z tym, co zdążyła poznać na Zachodzie, o oryginalności polskiej sztuki, zarówno pod względem formy, jak i podejmowanych tematów. Janis Jefferies mogła przez 10 miesięcy obserwować warsztat jednej z największych artystek XX w. Widziała, jak rodziły się abakany, które tak zafascynowały zachodnich artystów. Osobiste doświadczenia, jaki zdobywana latami wiedza Janis Jefferis sprawiają, że jest ona kopalnią wiedzy na temat Magdaleny Abakanowicz i tkaniny artystycznej XX w.

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski.


--------------------------------------
Janis Jefferies – profesor na Goldsmiths University of London, artystka, pisarka i kuratorka, pracownik naukowy w Reserch Fellow Constance Howard Resource and Research Centre in Textiles, które sama założyła w 2002 r. Autorka wielu publikacji na temat tkaniny, technologii i metodologii badań naukowych. Jest współzałożycielką Textile; Journal of Cloth and Culture. Obecnie pracuje na publikacją towarzyszącą wystawie i projektowi badawczemu Enchantment of Textiles w Milieux Institute at Concordia University w Montrealu. 

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)
Bilety: normalny 6 zł; ulgowy: 4 zł 
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

CZYTAJ RÓWNIEŻ

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.