21.04.2018 r., g. 12.15

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.

Łódź uzyskała prawa miejskie 29 lipca 1423 roku. Wydawałoby się, że w przeciągu kilku następnych stuleci powinna znacznie się rozwinąć i rozbudować. Można odnieść wrażenie, że przemysł był tutaj przecież od zawsze. Nic bardziej mylnego. Pod koniec XVIII wieku Łodzi chciano odebrać prawa miejskie. Była to wówczas niewielka, rolnicza osada leżąca w granicach ziemi łęczyckiej, która liczyła raptem niewiele ponad 250 mieszkańców. Coraz bardziej popadała w zapomnienie i nic nie zwiastowało, że ten stan rzeczy ma ulec zmianie. Mimo to dźwignęła się z popiołów i znalazła się na przemysłowej mapie XIX-wiecznej Europy. Liczba mieszkańców znacząco wzrosła. Inwestorzy i fabrykanci zza zachodniej granicy zaczęli swoje majątki lokować właśnie tutaj po 1820 roku.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone podczas wykładu. Słuchaczom zostanie przybliżona najdawniejsza historia Łodzi oraz proces kształtowania się industrializacji w jej granicach.

Prowadzenie Damian Langner.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.