21.04.2018 r., g. 12.15

WYKŁAD „Początki przemysłowej Łodzi”.

Łódź uzyskała prawa miejskie 29 lipca 1423 roku. Wydawałoby się, że w przeciągu kilku następnych stuleci powinna znacznie się rozwinąć i rozbudować. Można odnieść wrażenie, że przemysł był tutaj przecież od zawsze. Nic bardziej mylnego. Pod koniec XVIII wieku Łodzi chciano odebrać prawa miejskie. Była to wówczas niewielka, rolnicza osada leżąca w granicach ziemi łęczyckiej, która liczyła raptem niewiele ponad 250 mieszkańców. Coraz bardziej popadała w zapomnienie i nic nie zwiastowało, że ten stan rzeczy ma ulec zmianie. Mimo to dźwignęła się z popiołów i znalazła się na przemysłowej mapie XIX-wiecznej Europy. Liczba mieszkańców znacząco wzrosła. Inwestorzy i fabrykanci zza zachodniej granicy zaczęli swoje majątki lokować właśnie tutaj po 1820 roku.

Jak to możliwe, że w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat Łódź stała się jednym z największych miast wielkoprzemysłowych? Dlaczego sukiennicy, tkacze, czy fabrykanci swoje imperium postanowili budować właśnie tutaj?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone podczas wykładu. Słuchaczom zostanie przybliżona najdawniejsza historia Łodzi oraz proces kształtowania się industrializacji w jej granicach.

Prowadzenie Damian Langner.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,