Ostatnia edycja

15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Wystawę 15 edycji Triennale można było oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od 9 maja do 30 października 2016 roku. W wydarzeniu udział wzięło 135 artystów z 46 państw. W większości byli to debiutanci, ale niektórzy z twórców brali już udział w poprzednich edycjach Triennale.

W skład międzynarodowego jury weszli światowej sławy eksperci i artyści zajmujący się sztuką włókna: Thomas Cronenberg – artysta i krytyk sztuki (Niemcy); Yuko Ikeda – starszy kustosz w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto (Japonia); Bruce W. Pepich – dyrektor i kurator kolekcji w Muzeum Sztuki w Racine (USA); Renata Rozsivalova (Czechy) – artystka, zdobywczyni brązowego medalu na 3 i 14 Międzynarodowym Triennale Tkaniny; Magdalena Soboń (Polska) – artystka, zdobywczyni Grand Prix 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny oraz Małgorzata Wróblewska Markiewicz – krytyk sztuki, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Złoty medal przyznano Terezie Barabash (Ukraina) za pracę „Deszcz na Ukrainie”, a srebrne medale: Annie Bjørn (Dania) – za pracę „Przezroczysty krajobraz” i Laimie Ore-Oržekauskienė (Litwa) – za pracę „Dedykowane Ojcu. Miejski Szpital w Wilnie, Poślizg (Potknięcie, błąd) Nr 1”. Brązowe medale zdobyli: Peter Horn (Niemcy) za pracę „Kto to zrobił?”, Joanna Rusin (Polska) – za pracę „Kompozycja na kanwie” oraz Anna J. van Stuijvenberg (Niderlandy) – za pracę „Zobacz to, czego nie możesz dostrzec”.

Na wystawie można było oglądać zróżnicowane prace: począwszy od tradycyjnych gobelinów przyściennych, poprzez rzeźbiarskie formy trójwymiarowe, na instalacjach tkackich kończąc. Dominujące w tej edycji były techniki hafciarskie, użyte w różnych odmianach, w tkaninach o różnorodnym formacie, często łączone z innymi technikami tkackimi. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających – obejrzało ją ponad 20 tysięcy osób. Towarzyszyło jej 96 imprez odbywających się w roku 2016 na terenie całej Polski.

Wydarzenia towarzyszące