27.04.2017 r., g. 18.00.

Wernisaż wystawy „Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler”

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”. Od pięciu dekad z wyjątkową pasją zajmuje się uprawianiem sztuki tkaniny, ale jest także wyjątkowo energicznym organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, doświadczonym i bardzo aktywnym pedagogiem. Mimo, że dyplom z architektury wnętrz uzyskała we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki, niemal bez reszty uwiodła ją tkanina. O swoim życiu artystka mówi, że to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki. Ma w swoim dorobku ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które pokazała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Na wystawie będzie można zobaczyć 80 prac artystki pogrupowanych w trzech zespołach. Będą to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.

Kurator: Małgorzata Wróblewska-Markiewicz

Wystawa czynna do 20 sierpnia br., budynek A I piętro.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wykład

„Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler”
25.05.2017 (czwartek), godz. 17.00
prelegent: prof. Maria Poradowska-Werszler

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

29.04.2017 r. (sobota), godz. 13.00
1.07.2017 r. (sobota), godz. 13.00
18.08.2017 r. (piątek), godz. 20.00

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,