Wernisaż wystawy "Sprusiak, jakiego nie znamy"

11.05.2017 r., g. 18.00

Tadeusz Sprusiak znany jest z twórczości malarskiej. Jednak mało kto wie, że zajmował się również designem. Na wystawie zobaczymy projekty tkanin jego autorstwa, które pochodzą z lat 50. XX w. To niewielkie prace mieszczące się w granicach kilkudziesięciu centymetrów. W projektach tkanin sukienkowych najczęściej pojawiają się motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach natomiast w projektach tkanin koszulowych przeważają motywy geometryczne. Artysta chętnie tworzył wzory o intensywnej kolorystyce. Oprócz samych projektów, na wystawie zobaczymy także ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, a także w formie sukienek, które powstały w Dziale Konserwacji naszego Muzeum. Ich fasony odpowiadają modzie l. 50. XX w. Ekspozycję uzupełniają fotografie z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujące go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni malarskiej.

Tadeusz Sprusiak po ukończeniu gimnazjum i nauce w pracowni malarza Maurycego Trębacza, wyjechał na studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Jednak nawet w tym okresie najwięcej czasu spędzał w pracowni malarskiej. Rodzice, a szczególnie ojciec, naciskali, aby zdobył „rzetelny” zawód. Pod ich wpływem rozpoczął więc studia medyczne, ale nie zrezygnował z malarstwa. W 1932 r. w parku H. Sienkiewicza w Łodzi po raz pierwszy zaprezentował swoje obrazy. Po powrocie z Lwowa do Łodzi w l. 1935-1939 prowadził pracownię projektowania wzorów przeznaczonych na tkaniny drukowane oraz współpracował z fabryką wyrobów bawełnianych Izraela K. Poznańskiego. Po wojnie zajmował się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1947-1950), a także wykładał podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej (1950-1955). Do schyłku lat 50. XX w. projektował wzory deseni na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej 157.

Kuratorzy: Marta Galik i Marcin Gawryszczak.

Wystawa czynna do 29 grudnia br., budynek A, II piętro.

Program wydarzeń towarzyszących.

Warsztat "Stwórz ten wątek"

Opowiadacie niestworzone historie? Słowo WĄTEK niezaprzeczalnie kojarzy Wam się z filmem, a nie układem nitek biegnącym w poprzek tkaniny?

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Są bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom.

Oprowadzanie po wystawie „Czar Jawy – batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie”

O sposobie tworzenia, historii i znaczeniu batiku będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzania kuratorskiego.