Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

30.03.2017, g. 18.00

Ludowe tkaniny, ich historia i symboliczne znaczenia, a także niezwykła przestrzenna aranżacja wystawy autorstwa Franciszka Kłaka, pozwolą zwiedzającym zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich.

Będzie można zobaczyć w nim wileńską radziużkę, czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, służące niegdyś do nakrywania łóżka. Będziemy mogli podziwiać tkaniny, które nie tylko pełniły rolę użytkową lub dekoracyjną, ale miały także duże znaczenie w sferze obrzędowości. Tak jak lniane lub lniano-bawełniane ręczniki, zdobione haftem i koronkami, które w domach i kościołach zawieszane były nad świętymi obrazami. Takie ręczniki panny młode rozdawały w czasie wesela w podarunku swoim krewnym i ważniejszym gościom. Z kolei charakterystyczne dla wystroju wnętrza domu na Huculszczyźnie, wieszane na ścianie kilimy, odgrywały dużą rolę w obrządku pogrzebowym – nakrywano nimi trumny zmarłych, a po ceremonii pozostawiano w cerkwi czy kościele. Inna typowa huculska tkanina – liżnik, czyli rodzaj grubego, włochatego koca, była używana jako kołdra, nakrywano nią również ławy i łóżka. Wierzono, że takie koce przynoszą szczęście, więc często ofiarowywano je młodej parze jako prezent ślubny. Oprócz tkanin, na ekspozycji znajdą się też bardzo rzadkie czarne hafty poleskie.

Fotografie wykonane w latach 2008-2011 pokażą miejsca, gdzie liżniki nadal powstają i sposób ich produkcji, który niewiele się zmienił od przełomu XIX i XX wieku.

Uzupełnieniem wystawy będą archiwalne fotografie wnętrz, ludzi i pejzaży, wykonane w latach 30. XX wieku. Autorem zdjęć jest Józef Szymańczyk. Negatywy – zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie – cudem przetrwały czas wojny.

Kurator: Lidia Zganiacz.

Wystawa czynna do 20 sierpnia, budynek A, III piętro.

Lista wydarzeń towarzyszących wystawie do pobrania tutaj.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.