9.03.2017 g.18.00

Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

Wystawa została przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa". Zobaczymy na niej ponad 500 prac wykonanych w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu. Zaprezentowane zostaną również patchworki, frywolitki oraz koronki szydełkowe. Wystawa to podsumowanie kilkunastu lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa", które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć będzie można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie. Wystawę można zwiedzać od 9 marca do 17 kwietnia 2017 r. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa", od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie kolejnej.

Aktualnie stowarzyszenie liczy 30 członków, w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Ma w swoim dorobku szereg interesujących wystaw nawiązujących między innymi do Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno świata flory i fauny, a także wrażeń z podróży do bliskich i odległych zakątków świata. Hafciarki i hafciarze „Kanwy” zdobywają nagrody na ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła", „Inspirujemy kolorem" i „Z nici Ariadny”.

Wystawa czynna do 17 kwietnia br., budynek A, I piętro.

Warsztat "Od efektu do projektu"

Najpierw jest pomysł, następnie projekt a w efekcie tkanina! Na naszych warsztatach będzie odwrotnie!

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO"

Historia pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej - Żychskiej będą opierały się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"

Przykłady tkanin powstałych w przedsiębiorstwach łódzkich oraz narzędzia służące do wykonywania wzorów na tkaninach drukowanych, czyli nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"