Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

9.03.2017 g.18.00

Wystawa została przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa". Zobaczymy na niej ponad 500 prac wykonanych w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu. Zaprezentowane zostaną również patchworki, frywolitki oraz koronki szydełkowe. Wystawa to podsumowanie kilkunastu lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa", które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć będzie można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie. Wystawę można zwiedzać od 9 marca do 17 kwietnia 2017 r. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa", od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie kolejnej.

Aktualnie stowarzyszenie liczy 30 członków, w różnym wieku i o różnym stopniu opanowania technik hafciarskich. Ma w swoim dorobku szereg interesujących wystaw nawiązujących między innymi do Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, ukazujących piękno świata flory i fauny, a także wrażeń z podróży do bliskich i odległych zakątków świata. Hafciarki i hafciarze „Kanwy” zdobywają nagrody na ogólnopolskich wystawach haftu „Złota Igła", „Inspirujemy kolorem" i „Z nici Ariadny”.

Warsztaty "Cotton art" - Techniki mieszane i własne

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnych śmiałych eksperymentów z formą, tradycyjnym oraz niekonwencjonalnym materiałem i przestrzenią

Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

"Kwartały awangardy" to projekt przygotowany specjalnie z okazji obchodów "Roku awangardy" w Polsce. Cykl prezentacji rozpoczynamy od projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego

Warsztaty Geyerwerki- „Aplikacja biała i kolorowa"

Uczestnicy najbliższych Geyerwerków poznają technikę aplikacji, która polega na nakładaniu i naszywaniu lub klejeniu motywów dekoracyjnych wyciętych z innych tkanin, koronek, skóry, filcu.

Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

Wystawa będzie stanowić prezentację tkanin pochodzących z obszaru dawnej Rzeczpospolitej – wieloetnicznej Polski kresowej

Ferie w duchu awangardy

Gdzie w muzeum mieszka pająk Niciak, jak zostać projektantem mody awangardowej i jakie kompozycje można stworzyć z kleksów - o tym przekonają się dzieci, które odwiedzą nas w czasie ferii zimowych.