Warsztaty Cotton-Art "Eksperymentalnie i awangardowo"

26.02.2017 g. 12.00

Patchwork (z ang. patch – skrawek materiału, łata/work – praca, dzieło) to metoda szycia polegająca na łączeniu ze sobą niewielkich kawałków tkanin w celu uzyskania estetycznej kompozycji. Tej techniki używa się do wykonania narzut, poszewek czy toreb, ale też elementów dekoracyjnych czy nawet ubrań. Można ją stosować do prostych, jak i bardzo skomplikowanych wzorów. Ze względów praktycznych zszywane elementy to często – stabilne, nie rozciągające się i zachowujące nadany im kształt – fragmenty bawełnianych tkanin.

W ramach zabawy z techniką patchworku uczestnicy warsztatów w Białej Fabryce do dyspozycji będą mieli materiały bardzo zróżnicowane pod względem rodzaju oraz przeznaczenia. Swoje kompozycje zaprojektują łącząc fragmenty tkanin odzieżowych, dekoracyjnych i technicznych, obserwując przy tym ich właściwości. Decyzję co do kształtów, barw i faktur, a także organizacji całości patchworkowego wzoru będą podejmować, kierując się ważnymi zasadami w projektowaniu, jakimi są kontrast i rytm. Zaprojektowana całość powinna być spójna pod względem kształtu, koloru i wzoru, ale ma również wywoływać radość samych twórców.

Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych oraz młodzieży. Poprowadzi je Danuta Lorent-Więckowska, artystka-plastyk, dobrze znana już stałym bywalcom „Cotton-art”. Koszt warsztatów to 14 zł za osobę. Na zajęcia można zapisać się telefonicznie (42 684 61 15) lub mailowo: edukacja@cmwl.pl.

Noc Muzeów 2017

W jedyną taką noc w roku zapraszamy do udziału w specjalnym programie wydarzeń.

Wykład "Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler".

O metodach wykorzystywania surowców miękkich w swojej praktyce artystycznej opowie prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

Warsztat "Od ręcznika do pamiętnika"

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość?

Warsztat "Sztuka tkacka"

Marzysz o własnoręcznie wytkanej makatce? Masz pomysł na unikatowy wzór w technice aplikacji, bądź druku, barwienie tkanin wydaje Ci się zahaczać o czarną magię?

Wernisaż wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Obraz, dźwięk, materiał – „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych” to wystawa multisensoryczna, która pobudzi wzrok, słuch i dotyk odbiorców.