26.02.2017 g. 12.00

Warsztaty Cotton-Art "Eksperymentalnie i awangardowo"

Patchwork (z ang. patch – skrawek materiału, łata/work – praca, dzieło) to metoda szycia polegająca na łączeniu ze sobą niewielkich kawałków tkanin w celu uzyskania estetycznej kompozycji. Tej techniki używa się do wykonania narzut, poszewek czy toreb, ale też elementów dekoracyjnych czy nawet ubrań. Można ją stosować do prostych, jak i bardzo skomplikowanych wzorów. Ze względów praktycznych zszywane elementy to często – stabilne, nie rozciągające się i zachowujące nadany im kształt – fragmenty bawełnianych tkanin.

W ramach zabawy z techniką patchworku uczestnicy warsztatów w Białej Fabryce do dyspozycji będą mieli materiały bardzo zróżnicowane pod względem rodzaju oraz przeznaczenia. Swoje kompozycje zaprojektują łącząc fragmenty tkanin odzieżowych, dekoracyjnych i technicznych, obserwując przy tym ich właściwości. Decyzję co do kształtów, barw i faktur, a także organizacji całości patchworkowego wzoru będą podejmować, kierując się ważnymi zasadami w projektowaniu, jakimi są kontrast i rytm. Zaprojektowana całość powinna być spójna pod względem kształtu, koloru i wzoru, ale ma również wywoływać radość samych twórców.

Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych oraz młodzieży. Poprowadzi je Danuta Lorent-Więckowska, artystka-plastyk, dobrze znana już stałym bywalcom „Cotton-art”. Koszt warsztatów to 14 zł za osobę. Na zajęcia można zapisać się telefonicznie (42 684 61 15) lub mailowo: edukacja@cmwl.pl.

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej-Żychskiej opierające się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Warsztat "Kolorowe wzory. Wzorzyste kolory"

Czy kolor może być wesoły lub smutny? I czy czerwień działa tylko na byka?

Cotton art

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum! W sali warsztatowej, gdzie atmosfera sprzyja kreacji, korzystając z dostępnych materiałów i pomocy pracowników Działu Edukacji spożytkujesz swoją energię.

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi