Warsztaty Cotton-Art "Eksperymentalnie i awangardowo"

26.02.2017 g. 12.00

Patchwork (z ang. patch – skrawek materiału, łata/work – praca, dzieło) to metoda szycia polegająca na łączeniu ze sobą niewielkich kawałków tkanin w celu uzyskania estetycznej kompozycji. Tej techniki używa się do wykonania narzut, poszewek czy toreb, ale też elementów dekoracyjnych czy nawet ubrań. Można ją stosować do prostych, jak i bardzo skomplikowanych wzorów. Ze względów praktycznych zszywane elementy to często – stabilne, nie rozciągające się i zachowujące nadany im kształt – fragmenty bawełnianych tkanin.

W ramach zabawy z techniką patchworku uczestnicy warsztatów w Białej Fabryce do dyspozycji będą mieli materiały bardzo zróżnicowane pod względem rodzaju oraz przeznaczenia. Swoje kompozycje zaprojektują łącząc fragmenty tkanin odzieżowych, dekoracyjnych i technicznych, obserwując przy tym ich właściwości. Decyzję co do kształtów, barw i faktur, a także organizacji całości patchworkowego wzoru będą podejmować, kierując się ważnymi zasadami w projektowaniu, jakimi są kontrast i rytm. Zaprojektowana całość powinna być spójna pod względem kształtu, koloru i wzoru, ale ma również wywoływać radość samych twórców.

Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych oraz młodzieży. Poprowadzi je Danuta Lorent-Więckowska, artystka-plastyk, dobrze znana już stałym bywalcom „Cotton-art”. Koszt warsztatów to 14 zł za osobę. Na zajęcia można zapisać się telefonicznie (42 684 61 15) lub mailowo: edukacja@cmwl.pl.

Warsztaty "Cotton art" - Techniki mieszane i własne

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnych śmiałych eksperymentów z formą, tradycyjnym oraz niekonwencjonalnym materiałem i przestrzenią

Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

"Kwartały awangardy" to projekt przygotowany specjalnie z okazji obchodów "Roku awangardy" w Polsce. Cykl prezentacji rozpoczynamy od projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego

Warsztaty Geyerwerki- „Aplikacja biała i kolorowa"

Uczestnicy najbliższych Geyerwerków poznają technikę aplikacji, która polega na nakładaniu i naszywaniu lub klejeniu motywów dekoracyjnych wyciętych z innych tkanin, koronek, skóry, filcu.

Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"

Wystawa przygotowana z okazji 15-lecia działalności artystycznej Stowarzyszenia Miłośników Haftu "Kanwa"

Wernisaż wystawy "Nostalgia za Kresami. Tkanina wileńska, poleska i huculska”

Wystawa będzie stanowić prezentację tkanin pochodzących z obszaru dawnej Rzeczpospolitej – wieloetnicznej Polski kresowej