9-11.02.2018

VIII Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych Łódź 2018

W dniach od 9 do 11 lutego 2018 r. w Łodzi odbędzie się kolejne, już ósme spotkanie przewodników turystycznych PTTK z całej Polski.

Forum odbywać się będzie pod hasłem „Film w pracy przewodnika” zarówno w ujęciu miasta, jak i regionu. Imprezę organizują członkowie PTTK z Klubu „Koła Przewodników” i Samorząd Wojewódzki. Ma ona charakter niekomercyjny. W Forum bierze udział około 150 uczestników.

Celem spotkania jest promocja filmowego dziedzictwa Łodzi – pokazanie walorów turystycznych miasta pod względem filmu (instytucje filmowe, plenery, historia filmu) oraz przedstawienie możliwości technik pracy przewodnika w oparciu o wykorzystanie mediów audiowizualnych. W wydarzeniu uczestniczyć będzie kadra przewodnicka z całej Polski.

Uczestnicy VIII Forum spędzą w Łodzi trzy dni. Będą uczestniczyli w wykładach dotyczących tematyki związanej z filmem, wycieczkach i zajęciach pokazujących możliwości wykorzystania szeroko pojmowanej sztuki filmowej i audiowizualnej na przykładzie dorobku naszego miasta.

Łódź to Miasto Filmu UNESCO, w którym znajdują się ważne i słynne na całym świecie instytucje filmowe. Ze względu na bogactwo obecnych tutaj stylów architektonicznych przestrzeń miejska w Łodzi znakomicie pełni rolę różnorodnych plenerów filmowych.

Łódź obecna jest w ogromnej ilości filmów, seriali, teledysków i reklam; „gra samą siebie”, a także – co szczególnie interesujące – „występuje” na ekranach „w roli” przedwojennej Warszawy, Lwowa, Wiednia, oraz współczesnego Londynu, Paryża i Nowego Jorku…

Od paru lat opinia o tym niezwykłym mieście zmienia się radykalnie. Miasto-cud XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej z wyjątkowym dziedzictwem postindustrialnej architektury, w którym znajdują się zachwycające fabryki w stylu średniowiecznych zamków, eklektyczne pałace i wille wielkich fabrykantów, wielkomiejskie kamienice z przełomu XX i XX wieku, w którym stoi pierwszy w Polsce budynek kina, stworzono pierwszą w Europie kolekcję sztuki współczesnej, uruchomiono pierwszą w Królestwie Polskim linię tramwajów elektrycznych i pojawił się pierwszy w Polsce billboard reklamowy coraz częściej odwiedzane jest przez turystów.

Według danych za 2016 r. w Łodzi pojawiło się 750 tysięcy turystów nocujących w hotelach i 2 miliony odwiedzających, czyli przyjeżdżających na jednodniowe wycieczki, którzy „zostawili” tutaj blisko 0,5 miliarda złotych. Łódź zaczyna być postrzegana jako miejsce z ogromnym potencjałem turystycznym. Dzięki pracy przewodników PTTK i współpracy z instytucjami takimi jak: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Kinematografii, EC1 – Łódź Miasto Kultury, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódzka Organizacja Turystyczna, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Biuro Promocji UMŁ oraz intensywnym działaniom i akcjom prowadzonym przez mieszkańców miasta znacząco zmienia się jego wizerunek.

Uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych PTTK w czasie spotkania w Łodzi będą mieli możliwość zobaczenia skali przeobrażeń miasta i sposobu funkcjonowania jego obrazu także dzięki mediom audiowizualnym. Współcześnie audiowizualne media stają się nie tylko bardzo istotnym źródłem wiedzy, ale także – co niezmiernie ważne – narzędziem prowadzenia badań oraz wytwarzania wiedzy; w niezwykłej skali decydują o obiegu informacji. Forum będzie znakomitą okazją do przedstawienia zmian w wizerunku Łodzi i znaczenia kultury audiowizualnej (przekazów filmowych i nie tylko) w pracy przewodników oraz w turystyce.

ZAGŁOSUJ NA "METAMORFIZM" !

Z przyjemnością informujemy, że wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm” została nominowana do nagrody „Plastry Kultury” w kategorii „Wystawa roku”.

Warsztat „Od przedmiotu do podmiotu"

Czy przedmiot może mówić? Czy może powiedzieć coś o nas i za nas?

Oprowadzanie po wystawie „Bunt materii”

Zapraszamy na oprowadzanie Marty Kowalewskiej po wystawie "Bunt materii".

Bezpłatne szkolenie dla instytucji kultury - Program Niepodległa.

Jeśli masz pomysł na wydarzenie związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę i szukasz środków na jego realizację – weź udział w spotkaniu informacyjnym o programie „Niepodległa”.

Warsztat „Jakie to jest?"

Duże - małe, geometryczne - niegeometryczne, wielobarwne - jednobarwne, gładkie - chropowate. Czy jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakie jest dzieło sztuki?