Wydarzenia


13-25.05.2018

V Łódzkie SenioraliaSerdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Specjalnie z tej okazji dla wszystkich Seniorów przygotowaliśmy bilety wstępu do Muzeum w cenie 1 zł.

 

Program wydarzeń:

17 maja

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Magdaleny Abakanowicz, w której zaprezentujemy m. in. dzieła wcześniej w Polsce niepokazywane, udostępnione dzięki uprzejmości szwajcarskiej Fundacji Toms Pauli. Fundacja ta przechowuje dokumenty i dzieła sztuki związane z historią Biennale w Lozannie, imprezy kluczowej dla rozwoju nowoczesnej tkaniny artystycznej na świecie. Taka forma ekspozycji pozwoli pełniej zapoznać się z drogą twórczą artystki, bowiem pierwszy etap unaocznia kierunki rozwoju myśli artystycznej i drogę dochodzenia do rewolucyjnych rozwiązań formalnych. Kolejny zaś, wzbogacony o eksponaty lozańskie, które będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, ukaże pełnię dokonań i dojrzałość osiągnięć Magdaleny Abakanowicz. Obecna prezentacja skupia się na dojrzałym okresie twórczości artystki w dziedzinie tkaniny artystycznej, kiedy jej starania o autonomię tego medium zyskały uznanie na świecie. 

Wstęp wolny

 

19 maja

Noc Muzeów 2018

Podczas jedynej takiej nocy w roku, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, poza wystawami stałymi, na wystawie „Metamorfizm II”, zobaczyć będzie można prace Magdaleny Abakanowicz wcześniej niepokazywane w Polsce oraz stroje słynnych paryskich projektantów na wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”. To także okazja by zobaczyć wystawę „Ekspedycja’ 88”, która zostanie zaprezentowana w Muzeum w ramach Łódź Design Festival. Ekspozycja stanowi rodzaj laboratorium, dzięki któremu można odbyć swoistą podróż do 1988 roku, zderzając ówczesną codzienność z czasami współczesnymi jednocześnie stawiając pytania o to, jaką funkcję w życiu człowieka pełnią przedmioty i co się z nimi dzieje w momencie, kiedy przestają być nam potrzebne.

Dla wszystkich zainteresowanych nauką zawodu włókiennika muzealna biblioteka przygotuje zaś prezentację zbioru unikatowych zeszytów należących niegdyś do Herberta Willnera pochodzących z 1907 r., które zdradzają tajniki warsztatu włókienniczego. 

W godzinach 19.00-20.30 oraz 22.15-23.45 zapraszamy na parter budynku D, gdzie własnoręcznie będzie można wykonać druk szablonowy. Do dyspozycji każdego będą torby, farby i szablony z hasłami nawiązującymi do włókiennictwa m.in. „Plotę trzy po trzy”, „Grubymi nićmi szyte”, „Pociągam za sznurki” czy „Cienko przędę”.

Od godziny 21.00, o każdej pełnej godzinie, aż do północy warto pojawić się na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum, a w oknach okalających go budynków szukać postaci założyciela fabryki – Ludwika Geyera.

Wstęp wolny

 

24 maja

Warsztat sPLOTY

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką, Dział Edukacji CMWŁ zaprasza do sali warsztatowej, gdzie raz w miesiącu, na czwartkowych warsztatach od godz. 17.00 do 19.00 dorośli uczestnicy przy użyciu wełnianego wątku, na lnianej osnowie będą tworzyć dwustronne tkaniny dekoracyjne.

Zajęcia prowadzi Danuta Lorent-Więckowska, kustosz w Dziale Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Bilety: normalny: 12 zł, ulgowy: 8 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.