13.12.2018, godz. 17.30

SPOTKANIE Z ALICJĄ BIELAWSKĄ

Zapraszamy na rozmowę z Alicją Bielawską, która towarzyszy prezentacji pracy artystki zakupionej w 2018 roku do kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Od 27 listopada do 16 grudnia 2018 r. w witrynie na parterze Budynku D eksponujemy pracę „Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce (zielony koc)” z 2013 roku, wykonaną we współpracy z TextielLab w TextileMuseum w Tilburgu. Tkanina inspirowana jest przedmiotem codziennego użytku jakim jest koc. Artystka najpierw stworzyła odręczny rysunek siatki, w której regularności pojawiają się błędy. Następnie praca została utkana maszynowo w wymiarach zwykłego koca. Rysunek kratki pokrywa się z siatką wątku i osnowy, ale rozjeżdża się w miejscach gdzie pojawia się odkształcenie wzoru. Błąd wprowadza iluzję przestrzenną sugerującą ruch materiału, który wydaje się falować, wybrzuszać lub zapadać. Znajomy wzór i przedmiot zaczynają rządzić się własną logiką, odrywają się od przyziemnej funkcjonalności i pozwalają na nawarstwianie się skojarzeń.

Alicja Bielawska tworzy rysunki i rzeźby, wykorzystując w nich takie materiały jak tkaniny, metal, drewno, ceramika. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami, badając pogranicze między sztuką a projektowaniem oraz dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Krytycy podkreślają ludzki wymiar prac artystki – zarówno dosłownie jak i metaforycznie. Ludzka obecność według Bielawskiej jest naturalnym elementem otaczających nas przedmiotów. Pozostawiając swoje odciski palców, niedoróbki, lub komponując elementy w sposób czasowy, efemeryczny, artystka podkreśla haptyczność swoich obiektów oraz ich oddziaływanie w przestrzeni.

Spotkanie poprowadzi Marta Kowalewska, Główna Kuratorka CMWŁ.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście przez Budynek D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny 6 zł; ulgowy 4 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

sPLOTY. Otwarte działania warsztatowe

Popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.

Rodzinne spotkanie warsztatowe w ramach cyklu Łódzkie Wątki

Jak nauczyć dzieci wrażliwości na przestrzeń, która je otacza? W jaki sposób ludzie mogą wpływać na zmiany w swoim mieście?

RAZ, DWA, TRZY do muzeum idziesz Ty! Warsztaty rodzinny dla dzieci 1+

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno-ruchowym adresowany do dzieci w wieku 1+ wraz z opiekunami.

MAMY wenę. Warsztat dla mam

Warsztat twórczy dla mam