9.06.2018 r., g. 13.00

Spacer "Szlakiem detali przemysłowych"

Zapraszamy na spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzi Maria Nowakowska. Razem przejdziemy od ul. Piotrkowskiej 282 do ul. Tuwima 1/3 i zobaczymy najciekawsze przykłady detali architektonicznych związanych z przemysłem włókienniczym. Poznamy historię ich powstania, symbolikę i znaczenie.

Wszystkie detale architektoniczne znajdują się w folderze przygotowanym przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Publikacja pozwala odkryć piękno łódzkiej architektury, odnoszące się do przemysłowej historii Łodzi. Zawiera opisy 24 lokalizacji w ścisłym centrum miasta, które swoimi zdobieniami nawiązują do przemysłu włókienniczego. Poza nimi na folder składają się także rysunki oraz mapa, które ułatwią odnalezienie detali w miejskiej przestrzeni. Dzięki temu można samodzielnie przemierzać miasto w poszukiwaniu architektonicznych pereł. Trasa proponowana przez Muzeum wynosi ponad 5 km. Jej początek mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282 – siedzibie Muzeum – gdzie na prostej elewacji budynku dawnej fabryki można znaleźć stylizowane litery „LG” tworzące monogram Ludwika Geyera, założyciela przedsiębiorstwa. Kierując się w stronę centrum będzie można odszukać detale na kamienicach i pałacach największych łódzkich rodzin fabrykanckich. Na odnalezienie czekają choćby lwy trzymające w pyskach czółenka tkackie czy najsłynniejsze w Łodzi atlasy. Koniec trasy znajduje się na rynku Łódzkich Włókniarek, który upamiętnia trud pracy tysięcy kobiet zatrudnionych w łódzkim przemyśle włókienniczym.

Bezpłatne egzemplarze folderu dostępne są w siedzibie Muzeum oraz Łódzkiej Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 28).

---------------------------------------------------------------------------------

Sponsorem folderu jest partner instytucji – Monnari Trade SA.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.