10-12.11.2017 r.

Prezentacja haftu "Sobieski pod Wiedniem"

Ekspozycja haftowanej repliki obrazu Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”.

Przez 70 tysięcy godzin 78 wolontariuszy przy wykorzystaniu niemal 180 km nici wykonało techniką haftu krzyżykowego replikę obrazu Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”. To monumentalne dzieło o wymiarach 458x894 cm będzie prezentowane przez 3 dni w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Replika powstała z inicjatywy częstochowskiej Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi.

Na uroczystą inaugurację zapraszamy 11 listopada o godz. 13.30. Od godz. 14.00 będą odczytywane fragmenty listów króla Jana III Sobieskiego pisanych przed i po bitwie wiedeńskiej do królowej Marii Kazimiery. Całości towarzyszyć będzie występ Chóru i Zespołu Muzyki Dawnej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, który wykona pieśni patriotyczne.

Budynek D, II piętro

Bilety: 2 zł

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Wieloletniego „Niepodległa”, koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej-Żychskiej opierające się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Warsztat "Kolorowe wzory. Wzorzyste kolory"

Czy kolor może być wesoły lub smutny? I czy czerwień działa tylko na byka?

Cotton art

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum! W sali warsztatowej, gdzie atmosfera sprzyja kreacji, korzystając z dostępnych materiałów i pomocy pracowników Działu Edukacji spożytkujesz swoją energię.

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi