12.10.2017 r., g. 18.00

Pokaz filmu "Fotograf Polesia"

Pokaz filmu „Fotograf Polesia” w reżyserii Andrzeja Różyckiego, towarzyszący wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”.

Film poświęcono Józefowi Szymańczykowi – fotografowi-artyście-dokumentaliście – którego zdjęcia o tematyce etnograficznej wykonane w latach 30. XX w. na terenie Polesia, zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie przetrwały czas wojny i mogą być prezentowane na wystawie.

Kamera towarzyszy 90-letniemu Józefowi Szymańczykowi w wyprawie na rodzinne Polesie w poszukiwaniu osób fotografowanych przez niego w latach 30. XX w.
Obraz otrzymał w 2002 roku wyróżnienie na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”.

Więcej o wystawie

Warsztat "Od efektu do projektu"

Najpierw jest pomysł, następnie projekt a w efekcie tkanina! Na naszych warsztatach będzie odwrotnie!

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO"

Historia pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej - Żychskiej będą opierały się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"

Przykłady tkanin powstałych w przedsiębiorstwach łódzkich oraz narzędzia służące do wykonywania wzorów na tkaninach drukowanych, czyli nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"