5.11.2017 r., g. 13.00

Oprowadzanie po wystawie „Opowieści z miasta włókniarek"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Opowieści z miasta włókniarek”. O projekcie, wystawie i poszczególnych eksponatach opowiadać będą koordynatorki projektu oraz uczestnicy działania i współtwórcy wystawy – byłe łódzkie włókniarki i włókniarze.

Wystawa „Opowieści z miasta włókniarek” to zwieńczenie kilkumiesięcznego procesu opierającego się na współpracy z byłymi łódzkimi włókniarkami
i włókniarzami. Działanie rozpoczęło się zbieraniem historii mówionych. Następnie wszystkie osoby, które podzieliły się swoimi opowieściami zostały zaproszone do współtworzenia wystawy. Podczas dziesięciu spotkań warsztatowych (z których osiem odbyło się z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a dwa w Muzeum Fabryki) grupa robocza wspólnie tworzyła prace, wykorzystując wspomnienia, refleksje, przyniesione zdjęcia oraz inne pamiątki. Stały się one przedłużeniem zebranych opowieści. Efekty pracy oraz fragmenty przekazanych historii mówionych znajdują się na wystawie.

Wstęp wolny

Projekt Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich „Topografie” oraz Miastograf Cyfrowe Archiwum Łodzian.

Twórcy: Bogdan Chibowski, Mieczysława Folwarska, Marek Gosa, Stanisława Hak, Józef Kłosiński, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Ewa Perlińska, Jadwiga Stysińska, Barbara Supera, Elżbieta Szybert, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Swoimi historiami podzielili się: Marek Burski, Bogdan Chibowski, Irena Fabjańska, Karol Fabjański, Marek Gosa, Stanisława Hak, Józef Kłosiński, Leokadia Kubiak, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Mirosław Kuligowski, Alina Marchewka, Edward Marchewka, Grażyna Matuszewska, Danuta Narojczuk, Ewa Perlińska, Jadwiga Stysińska, Barbara Supera, Natalia Surdy, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Koordynacja i koncepcja: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba
Opieka merytoryczna: Marta Madejska i Agata Zysiak
Konsultacja: Maria Parczewska, Leszek Karczewski
Promocja: Justyna Lesiak
Zdjęcia: Marcin Żebrowski

Fotografia wykorzystana do stworzenia wydarzenia: Aleksandra Szataniak
Grafika: Piotr Lipski
Transkrypcje: Jarosław Kubiak, Kinga Karp
Opracowanie dźwięku: Mateusz Bielichowski

Partnerzy: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fabryki

Projekt dofinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urodziny Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy do świętowania 595. Urodzin Łodzi

GMF TOP 10 - Tangata Quintet

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango.

Warsztat „EPI, MEZO, KATA, czyli budowanie świata"

Jakie procesy zachodzą we wnętrzu Ziemi? Czy ich efekty widzimy na jej powierzchni?

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

GMF TOP 10 - Waglewski & Pospieszalski

Podczas koncertu usłyszymy nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego.