Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”

6.05.2017 r., g. 13.30

Przewodnikiem po tej niezwykłej, sentymentalnej wystawie będzie kurator ekspozycji starszy kustosz muzeum Lidia Zganiacz. Zwiedzający będą mogli niejako zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich i posłuchać opowieści o ich codziennym życiu. Znajdą tam między innymi wileńską radziużkę czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, tkaniny o geometrycznym roślinnym ornamencie, służące jako nakrycia na łóżka. Dowiedzą się, jaką rolę - nie tylko użytkową czy dekoracyjną – pełniły prezentowane tkaniny, a także dlaczego czarne hafty poleskie są takie wyjątkowe.

Więcej o wystawie można przeczytać tutaj.

Noc Muzeów 2017

W jedyną taką noc w roku zapraszamy do udziału w specjalnym programie wydarzeń.

Wykład "Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler".

O metodach wykorzystywania surowców miękkich w swojej praktyce artystycznej opowie prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

Warsztat "Od ręcznika do pamiętnika"

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość?

Warsztat "Sztuka tkacka"

Marzysz o własnoręcznie wytkanej makatce? Masz pomysł na unikatowy wzór w technice aplikacji, bądź druku, barwienie tkanin wydaje Ci się zahaczać o czarną magię?

Wernisaż wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Obraz, dźwięk, materiał – „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych” to wystawa multisensoryczna, która pobudzi wzrok, słuch i dotyk odbiorców.