9.06.2018 r., g. 12.15

O historii i sztuce. Wykłady cykliczne.

Temat: „Belle époque, czyli moda i sztuka przełomu XIX i XX w.”

Belle époque, z franc.: piękna epoka, to nieco nostalgiczna nazwa bardzo ciekawego okresu w historii Europy, obejmująca niecałe trzy ostatnie dekady XIX w. i pierwsze 14 lat XX, do wybuchu I wojny światowej.

Był to czas gwałtownego rozwoju wielu dziedzin, postępu oraz względnego spokoju. Życie, dzięki różnym wynalazkom takim jak telefon, automobil czy aeroplan, stało się łatwiejsze. W modzie damskiej pojawiły się długie suknie z trenem, bogato zdobione różnymi dodatkami jak np. koronki. Pod suknią panie nosiły nakrochmalone, sztywne i szeleszczące halki. Mężczyźni natomiast, w zależności od sytuacji, nosili smokingi, surduty lub fraki. Do tego białą koszulę ze sztywnym kołnierzykiem i wąski krawat lub czarną muszkę. Na głowach – wysokie cylindry lub półokrągłe meloniki.

Między Europą i Stanami Zjednoczonymi kursowały coraz większe i szybsze transatlantyki. Oprócz aeroplanów, czyli samolotów, latały też sterowce, a w 1910 roku otwarto w Niemczech pierwszą linię sterowcową, co było początkiem tej formy komunikacji powietrznej. Po ulicach jeździli pierwsi pasjonaci bicykli, jak wtedy nazywano rowery.

Belle époque była też okresem niezwykle gwałtownego rozwoju sztuki. W malarstwie królował wtedy impresjonizm, natomiast budynki i ich wnętrza, a także okna, meble i drobniejsze przedmioty kształtowała secesja. Ten niezwykle malowniczy styl przełomu XIX i XX wieku, który odcisnął swój ślad także w wyglądzie Łodzi.

Uzupełnieniem wykładu będzie prezentacja autentycznych obiektów z przełomu XIX i XX wieku, ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz ze zbiorów prywatnych. Będą one wstępem do rozmowy na temat sztuki i mody „pięknej epoki”.

Prowadzenie: Andrzej Jankowski

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

GMF TOP 10 – Kroke & Sławek Berny

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat.

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.