9.06.2018 r., g. 12.15

O historii i sztuce. Wykłady cykliczne.

Temat: „Belle époque, czyli moda i sztuka przełomu XIX i XX w.”

Belle époque, z franc.: piękna epoka, to nieco nostalgiczna nazwa bardzo ciekawego okresu w historii Europy, obejmująca niecałe trzy ostatnie dekady XIX w. i pierwsze 14 lat XX, do wybuchu I wojny światowej.

Był to czas gwałtownego rozwoju wielu dziedzin, postępu oraz względnego spokoju. Życie, dzięki różnym wynalazkom takim jak telefon, automobil czy aeroplan, stało się łatwiejsze. W modzie damskiej pojawiły się długie suknie z trenem, bogato zdobione różnymi dodatkami jak np. koronki. Pod suknią panie nosiły nakrochmalone, sztywne i szeleszczące halki. Mężczyźni natomiast, w zależności od sytuacji, nosili smokingi, surduty lub fraki. Do tego białą koszulę ze sztywnym kołnierzykiem i wąski krawat lub czarną muszkę. Na głowach – wysokie cylindry lub półokrągłe meloniki.

Między Europą i Stanami Zjednoczonymi kursowały coraz większe i szybsze transatlantyki. Oprócz aeroplanów, czyli samolotów, latały też sterowce, a w 1910 roku otwarto w Niemczech pierwszą linię sterowcową, co było początkiem tej formy komunikacji powietrznej. Po ulicach jeździli pierwsi pasjonaci bicykli, jak wtedy nazywano rowery.

Belle époque była też okresem niezwykle gwałtownego rozwoju sztuki. W malarstwie królował wtedy impresjonizm, natomiast budynki i ich wnętrza, a także okna, meble i drobniejsze przedmioty kształtowała secesja. Ten niezwykle malowniczy styl przełomu XIX i XX wieku, który odcisnął swój ślad także w wyglądzie Łodzi.

Uzupełnieniem wykładu będzie prezentacja autentycznych obiektów z przełomu XIX i XX wieku, ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz ze zbiorów prywatnych. Będą one wstępem do rozmowy na temat sztuki i mody „pięknej epoki”.

Prowadzenie: Andrzej Jankowski

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.