Noc Muzeów 2017

20.05.2017 r., g. 18.00

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy wernisażem wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, która przeniesie zwiedzających do warsztatu Państwa Potrzebowskich zrekonstruowanego w domku nr 4 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Podczas otwarcia ekspozycji goście będą mieli wyjątkową możliwość spotkania najstarszej córki założycieli pracowni, która zaprezentuje sposób działania maszyn hafciarskich oraz opowie o realiach życia łódzkich rzemieślników.

Zapraszamy także do zwiedzania wszystkich naszych ekspozycji, w tym najnowszej wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych", skonstruowanej z wypowiedzi artystów nawiązujących do tradycji, przeszłości i teraźniejszości Łodzi robotniczej. Osią tematyczną projektu, kuratorowanego przez Sonię Kądziołkę, jest tkanina przemysłowa – medium niosące ze sobą nie tylko odniesienia artystyczne, lecz także społeczne, kulturowe, historyczne czy polityczne. Zaprezentujemy prace Krystyny Gryczełowskiej, Barbary Gryki, Ireny Kamieńskiej, Marcina Latałło, Agnieszki Mastalerz, Justyny Orłowskiej, Marty Ostajewskiej, Aleksandry Pachnik, Agnieszki Piksy, Oli Kozioł, Rafała Jakubowicza, Aurelii Mandziuk-Zajączkowskiej, Radosława Stępnia (Urban Explorers Łódź), Doroty Hadrian, Jolanty Wagner i Aleksandry Polisiewicz (we współpracy z Anną Lisiewicz, Krystyną Michalak, Elżbietą Szubert oraz Barbarą Marecką).

Dla miłośników wydawnictw o sztuce pracownicy muzealnej biblioteki przygotowali prezentację najciekawszych nabytków poświęconych zabytkowej tkaninie artystycznej, historii Łodzi i modzie, w tym unikatowego katalogu mody lat pięćdziesiątych, wydanego przez Twórczy Zespół Artystów Plastyków w Warszawie w 1956 r.

By uhonorować wybitną artystkę Magdalenę Abakanowicz, której prace znajdują się w zbiorach naszego Muzeum, zaprezentujemy słynny „Abakan trójczęściowy czarny”, eksponowany podczas pierwszej edycji Triennale Tkaniny Przemysłowej i Unikatowej w 1972 roku.

Akcją „Fabryka Dymków" zapraszamy widzów do fotografowania się z zabawnymi komentarzami umieszczonymi w komiksowych dymkach. Teksty będą w swobodny sposób odnosiły się do charakteru naszego Muzeum i aktualnie prezentowanych ekspozycji, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł w atrakcyjny sposób poinformować o swoim udziale w Nocy Muzeów w mediach społecznościowych.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.