20.05.2017 r., g. 18.00

Noc Muzeów 2017

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy wernisażem wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, która przeniesie zwiedzających do warsztatu Państwa Potrzebowskich zrekonstruowanego w domku nr 4 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Podczas otwarcia ekspozycji goście będą mieli wyjątkową możliwość spotkania najstarszej córki założycieli pracowni, która zaprezentuje sposób działania maszyn hafciarskich oraz opowie o realiach życia łódzkich rzemieślników.

Zapraszamy także do zwiedzania wszystkich naszych ekspozycji, w tym najnowszej wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych", skonstruowanej z wypowiedzi artystów nawiązujących do tradycji, przeszłości i teraźniejszości Łodzi robotniczej. Osią tematyczną projektu, kuratorowanego przez Sonię Kądziołkę, jest tkanina przemysłowa – medium niosące ze sobą nie tylko odniesienia artystyczne, lecz także społeczne, kulturowe, historyczne czy polityczne. Zaprezentujemy prace Krystyny Gryczełowskiej, Barbary Gryki, Ireny Kamieńskiej, Marcina Latałło, Agnieszki Mastalerz, Justyny Orłowskiej, Marty Ostajewskiej, Aleksandry Pachnik, Agnieszki Piksy, Oli Kozioł, Rafała Jakubowicza, Aurelii Mandziuk-Zajączkowskiej, Radosława Stępnia (Urban Explorers Łódź), Doroty Hadrian, Jolanty Wagner i Aleksandry Polisiewicz (we współpracy z Anną Lisiewicz, Krystyną Michalak, Elżbietą Szubert oraz Barbarą Marecką).

Dla miłośników wydawnictw o sztuce pracownicy muzealnej biblioteki przygotowali prezentację najciekawszych nabytków poświęconych zabytkowej tkaninie artystycznej, historii Łodzi i modzie, w tym unikatowego katalogu mody lat pięćdziesiątych, wydanego przez Twórczy Zespół Artystów Plastyków w Warszawie w 1956 r.

By uhonorować wybitną artystkę Magdalenę Abakanowicz, której prace znajdują się w zbiorach naszego Muzeum, zaprezentujemy słynny „Abakan trójczęściowy czarny”, eksponowany podczas pierwszej edycji Triennale Tkaniny Przemysłowej i Unikatowej w 1972 roku.

Akcją „Fabryka Dymków" zapraszamy widzów do fotografowania się z zabawnymi komentarzami umieszczonymi w komiksowych dymkach. Teksty będą w swobodny sposób odnosiły się do charakteru naszego Muzeum i aktualnie prezentowanych ekspozycji, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł w atrakcyjny sposób poinformować o swoim udziale w Nocy Muzeów w mediach społecznościowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,