Wydarzenia


6.10.2018, godz. 12.15

Moda i sztuka lat 20. i 30. XX wieku, czyli nie tylko déco



Kolejny z wykładów o sztuce i historii miasta dla młodzieży, dorosłych i seniorów.

Moda i sztuka lat 20. i 30. XX wieku, czyli nie tylko déco

Styl art déco, z francuskiego art décoratif, czyli sztuka dekoracyjna, przypadł na niezwykle ciekawy okres lat 20. i 30. XX wieku. Z jednej strony były to czasy leczenia traumy po I wojnie światowej oraz rozwijania się nowych lub odrodzonych państw. Z drugiej – były to lata wielkich zmian obyczajowych. Modę kobiecą kształtowała Coco Chanel. Inspirowała się modą męską i wprowadziła styl garçonne, czyli „chłopczycy” – dziewczyny ubranej w prostą sukienkę maskującą biodra i biust, często z odkrytymi ramionami i z głową nakrytą kapeluszem bez ronda, nierzadko przypominającym kask. Ponadto modę zaczęło kształtować kino i pierwsze wielkie gwiazdy filmowe z Rudolfem Valentino na czele.

Wynalazki radia i gramofonu spowodowały istny „taneczny szał”. Znalazło to nawet odbicie w popularnej przed laty piosence Mieczysława Fogga „Gramofonomanka”. Słuchano jazzu, tańczono żywiołowego foxtrota i charlestona, a nikt wtedy w Warszawie nie tańczył lepiej charlestona niż Zula Pogorzelska. Ta ówczesna gwiazda sceny i ekranu, uczesana we fryzurę zwaną bob, czyli krótkie włosy obcięte do linii twarzy, z grzywką. Fryzurę taką po raz pierwszy w 1909 r. wykonał „król fryzjerów i fryzjer królów” – Antoni Cierplikowski.

W takiej scenerii rozwijał się styl art déco. Styl prosty, funkcjonalny, nowoczesny, ale też odwołujący się do sztuki dawnej, a w Polsce nawet do sztuki ludowej. Ponadto czerpiący inspirację z kierunków awangardowych, takich jak kubizm, fowizm czy konstruktywizm. Art déco to rytm, geometryzacja, perfekcja wykonania. To rozumiane w nowoczesny sposób wzornictwo przemysłowe. To wreszcie malarstwo Tamary Łempickiej i Zofii Stryjeńskiej.

Urozmaiceniem wykładu będzie prezentacja autentycznych obiektów z lat 20. i 30. XX wieku, zarówno ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jak i ze zbiorów prywatnych, które jeszcze lepiej przybliżą modę i sztukę tych lat.

Prowadzenie: Andrzej Jankowski

Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

sPLOTY. Otwarte działania warsztatowe

Popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.

SZORSTKIE, MIĘKKIE, GŁADKIE. WARSZTAT RODZINNY

Warsztat inspirowany wystawą METAMORFIZM

TRZYMAJ FASON. WARSZTAT RODZINNY

Nie mam w co się ubrać! Brzmi znajomo?

1, 2, 3 DO MUZEUM IDZIESZ TY! Warsztat rodzinny dla dzieci 1+

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno-ruchowym adresowany do dzieci w wieku 1+ wraz z opiekunami.

JAKIE JEST MIASTO – KAŻDY WIDZI

Łódź ze swoją zróżnicowaną architekturą to istotne miejsce na mapie naszego kraju.