18.06.2017 r., g. 11.00-14.00

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom – ośmiorniczki, których macki przypominają pępowinę będzie można wydziergać na terenie Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Naszym Muzeum już jutro od godz. 11.00.

Ich ramiona tworzone są na wzór pępowiny, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w inkubatorze. Noworodki w szpitalach na całym świecie dostają przytulanki przy okazji akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na terenie Skansenu na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Podpowiemy jak wydziergać przytulankę.

Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej i kolorowej włóczki, która jest bezpieczna dla maluchów. Główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm.

Tak powstałe przytulanki trafią później do maluchów, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Akcja zapoczątkowana w Danii, w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 000 ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.