18.06.2017 r., g. 11.00-14.00

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom – ośmiorniczki, których macki przypominają pępowinę będzie można wydziergać na terenie Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Naszym Muzeum już jutro od godz. 11.00.

Ich ramiona tworzone są na wzór pępowiny, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w inkubatorze. Noworodki w szpitalach na całym świecie dostają przytulanki przy okazji akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na terenie Skansenu na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Podpowiemy jak wydziergać przytulankę.

Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej i kolorowej włóczki, która jest bezpieczna dla maluchów. Główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm.

Tak powstałe przytulanki trafią później do maluchów, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Akcja zapoczątkowana w Danii, w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 000 ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

WERNISAŻ WYSTAWY "CHRISTIAN DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA"

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma niezwykłą okazję przypomnieć dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

Wszystkich pragnących doskonalić swój warsztat tkacki, bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą tradycyjną techniką,