18.06.2017 r., g. 11.00-14.00

Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom – ośmiorniczki, których macki przypominają pępowinę będzie można wydziergać na terenie Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Naszym Muzeum już jutro od godz. 11.00.

Ich ramiona tworzone są na wzór pępowiny, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w inkubatorze. Noworodki w szpitalach na całym świecie dostają przytulanki przy okazji akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na terenie Skansenu na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Podpowiemy jak wydziergać przytulankę.

Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej i kolorowej włóczki, która jest bezpieczna dla maluchów. Główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm.

Tak powstałe przytulanki trafią później do maluchów, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Akcja zapoczątkowana w Danii, w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 000 ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

Warsztat "Od efektu do projektu"

Najpierw jest pomysł, następnie projekt a w efekcie tkanina! Na naszych warsztatach będzie odwrotnie!

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO"

Historia pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej - Żychskiej będą opierały się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"

Przykłady tkanin powstałych w przedsiębiorstwach łódzkich oraz narzędzia służące do wykonywania wzorów na tkaninach drukowanych, czyli nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"