Międzynarodowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

18.06.2017 r., g. 11.00-14.00

Bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom – ośmiorniczki, których macki przypominają pępowinę będzie można wydziergać na terenie Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Naszym Muzeum już jutro od godz. 11.00.

Ich ramiona tworzone są na wzór pępowiny, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w inkubatorze. Noworodki w szpitalach na całym świecie dostają przytulanki przy okazji akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na terenie Skansenu na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Podpowiemy jak wydziergać przytulankę.

Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej i kolorowej włóczki, która jest bezpieczna dla maluchów. Główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm.

Tak powstałe przytulanki trafią później do maluchów, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Akcja zapoczątkowana w Danii, w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 000 ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.