Wydarzenia


9.02.2018 r., g. 18.00

Łódzkie WątkiJakie znaczenie dla historii miasta miały łódzkie strajki z 1971 r.? Do czego się przyczyniły i kto był ich inicjatorem? O postaciach strajku, sile i roli jaką protest łódzkich włókniarek odegrał w polskiej historii porozmawiamy z dr. hab. Krzysztofem Lesiakowskim z Uniwersytetu Łódzkiego. Będzie to pierwsze spotkanie w  ramach nowego cyklu – Łódzkie Wątki, przygotowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Strajki łódzkie stały się ostatnią odsłoną buntu polskich robotników, zapoczątkowanego w grudniu 1970 r. w stoczni im. Lenina w Gdańsku, po wprowadzeniu w życie tragicznej w skutkach podwyżki cen. W lutym 1971 r. wstrzymano produkcję w blisko 40 łódzkich zakładach, w tym 10 bawełnianych, 8 wełnianych, 4 dziewiarsko-pończoszniczych i 2 jedwabniczo-pasmanteryjnych. Zatrudniały one łącznie ponad 100 000 pracowników. Co najmniej 60 000 osób wzięło udział w strajkach. O ich specyfice zadecydowały łódzkie włókniarki, które pracując w systemie trzyzmianowym, obarczone obowiązkami domowymi, przy stale wzrastających trudnościach zaopatrzeniowych, zareagowały największym rozgoryczeniem na podwyżki cen z końca 1970 r.  i niższe zarobki na początku kolejnego. W efekcie to łódzki sprzeciw wymusił na władzy wycofanie się z podwyżek cen.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Podczas spotkań będziemy rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Do udziału, co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie, zapraszamy każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć z nami miejskie opowieści. Wspólnie będziemy odczytywać kolejne Łódzkie Wątki.

 

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wykład Joanny Reginy Kowalskiej oraz oprowadzanie Adama Leja

Serdecznie zapraszamy na wykład Joanny Reginy Kowalskiej zatytułowany „Recepcja mody francuskiej w Polsce okresu stalinizmu (1945 – 1956)” oraz oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

V Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Łódź Design Festival

W ramach Łódź Design Festival w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostanie zaprezentowana wystawa „Ekspedycja’ 88”

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

sPLOTY warsztaty technik tkackich

UWAGA! Z przyczyn od Nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać poniższe warsztaty. Przepraszamy za zaistniałą sytuację.