9.02.2018 r., g. 18.00

Łódzkie Wątki

Jakie znaczenie dla historii miasta miały łódzkie strajki z 1971 r.? Do czego się przyczyniły i kto był ich inicjatorem? O postaciach strajku, sile i roli jaką protest łódzkich włókniarek odegrał w polskiej historii porozmawiamy z dr. hab. Krzysztofem Lesiakowskim z Uniwersytetu Łódzkiego. Będzie to pierwsze spotkanie w  ramach nowego cyklu – Łódzkie Wątki, przygotowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Strajki łódzkie stały się ostatnią odsłoną buntu polskich robotników, zapoczątkowanego w grudniu 1970 r. w stoczni im. Lenina w Gdańsku, po wprowadzeniu w życie tragicznej w skutkach podwyżki cen. W lutym 1971 r. wstrzymano produkcję w blisko 40 łódzkich zakładach, w tym 10 bawełnianych, 8 wełnianych, 4 dziewiarsko-pończoszniczych i 2 jedwabniczo-pasmanteryjnych. Zatrudniały one łącznie ponad 100 000 pracowników. Co najmniej 60 000 osób wzięło udział w strajkach. O ich specyfice zadecydowały łódzkie włókniarki, które pracując w systemie trzyzmianowym, obarczone obowiązkami domowymi, przy stale wzrastających trudnościach zaopatrzeniowych, zareagowały największym rozgoryczeniem na podwyżki cen z końca 1970 r.  i niższe zarobki na początku kolejnego. W efekcie to łódzki sprzeciw wymusił na władzy wycofanie się z podwyżek cen.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Podczas spotkań będziemy rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Do udziału, co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie, zapraszamy każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć z nami miejskie opowieści. Wspólnie będziemy odczytywać kolejne Łódzkie Wątki.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

GMF TOP 10 – Kroke & Sławek Berny

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat.

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.