9.02.2018 r., g. 18.00

Łódzkie Wątki

Jakie znaczenie dla historii miasta miały łódzkie strajki z 1971 r.? Do czego się przyczyniły i kto był ich inicjatorem? O postaciach strajku, sile i roli jaką protest łódzkich włókniarek odegrał w polskiej historii porozmawiamy z dr. hab. Krzysztofem Lesiakowskim z Uniwersytetu Łódzkiego. Będzie to pierwsze spotkanie w  ramach nowego cyklu – Łódzkie Wątki, przygotowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Strajki łódzkie stały się ostatnią odsłoną buntu polskich robotników, zapoczątkowanego w grudniu 1970 r. w stoczni im. Lenina w Gdańsku, po wprowadzeniu w życie tragicznej w skutkach podwyżki cen. W lutym 1971 r. wstrzymano produkcję w blisko 40 łódzkich zakładach, w tym 10 bawełnianych, 8 wełnianych, 4 dziewiarsko-pończoszniczych i 2 jedwabniczo-pasmanteryjnych. Zatrudniały one łącznie ponad 100 000 pracowników. Co najmniej 60 000 osób wzięło udział w strajkach. O ich specyfice zadecydowały łódzkie włókniarki, które pracując w systemie trzyzmianowym, obarczone obowiązkami domowymi, przy stale wzrastających trudnościach zaopatrzeniowych, zareagowały największym rozgoryczeniem na podwyżki cen z końca 1970 r.  i niższe zarobki na początku kolejnego. W efekcie to łódzki sprzeciw wymusił na władzy wycofanie się z podwyżek cen.

Łódzkie Wątki to cykl spotkań poświęcony przestrzeni miejskiej w Łodzi i jej włókienniczej tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Jest wypadkową wielu sprzeczności, oczekiwań i wyobrażeń, przemian nakładających się na siebie i potrzeb różnych podmiotów. Podczas spotkań będziemy rozmawiać, snuć i słuchać opowieści. Do udziału, co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie, zapraszamy każdego, kto chce odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć z nami miejskie opowieści. Wspólnie będziemy odczytywać kolejne Łódzkie Wątki.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł

ZAGŁOSUJ NA "METAMORFIZM" !

Z przyjemnością informujemy, że wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm” została nominowana do nagrody „Plastry Kultury” w kategorii „Wystawa roku”.

Warsztat „Od przedmiotu do podmiotu"

Czy przedmiot może mówić? Czy może powiedzieć coś o nas i za nas?

Oprowadzanie po wystawie „Bunt materii”

Zapraszamy na oprowadzanie Marty Kowalewskiej po wystawie "Bunt materii".

Bezpłatne szkolenie dla instytucji kultury - Program Niepodległa.

Jeśli masz pomysł na wydarzenie związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę i szukasz środków na jego realizację – weź udział w spotkaniu informacyjnym o programie „Niepodległa”.

Warsztat „Jakie to jest?"

Duże - małe, geometryczne - niegeometryczne, wielobarwne - jednobarwne, gładkie - chropowate. Czy jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakie jest dzieło sztuki?