16-19.05.2017 r.

Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów zainteresowanych tkaniną artystyczną i projektowaniem wzornictwa przemysłowego do udziału w cyklu wydarzeń, które odbędą się w ramach IV edycji Łódzkich Senioraliów. Proponujemy spojrzenie na zagadnienie tkaniny artystycznej z wielu perspektyw – od tradycyjnej sztuki gobelinu, poprzez własnoręczne tworzenie wielobarwnych apaszek, aż po historyczno - etnograficzne spotkanie z ludową tkaniną dawnych Kresów. Interesującą propozycją będzie także spotkanie z szerzej nieznaną do tej pory działalnością designerską łódzkiego artysty malarza Tadeusza Sprusiaka.

Specjalnie z tej okazji dla wszystkich Seniorów przygotowaliśmy bilety w cenie 5 zł.

Przypominamy również, że nasze Muzeum jest partnerem Miejskiej Karty Seniora, która upoważnia do zakupu biletów w cenie ulgowej.

Program wydarzeń:

Godz.: 11:00
Spotkanie ze sztuką Ewy Poradowskiej-Werszler – zajęcia będą łączyć dwie aktywności: zwiedzanie wystawy artystki oraz prezentacja ukazująca tajniki sztuki Ewy Poradowskiej-Werszler. Uczestnikom zostanie przedstawiony warsztat artystki, inspiracje i emocje towarzyszące jej twórczości.

Godz.: 09:00
Warsztaty malowania na szyfonie – uczestnicy będą mieli możliwość wypróbowania swych umiejętności malarskich na sztucznym jedwabiu. Efektem warsztatów będą przepiękne i wielobarwne apaszki.
Zapisy: 42 683 26 84

Godz.: 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprusiak jakiego nie znamy” – zapoznanie się z niepokazywaną dotychczas częścią twórczości łódzkiego artysty Tadeusza Sprusiaka, który poza malarstwem, zajmował się również projektowaniem wzornictwa przemysłowego, czego efekty prezentowane i omawiane będą na wystawie.

Godz.: 14:00
Wykład towarzyszący wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska” – „Jak się mieszkało na Kresach? Obraz życia we wspomnieniach Kresowiaków”. Wykład poświęcony znaczeniu i symbolice tkanin mieszkańców Wileńszczyzny, Polesia i Huculszczyzny  w ich codziennym życiu.

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej-Żychskiej opierające się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Warsztat "Kolorowe wzory. Wzorzyste kolory"

Czy kolor może być wesoły lub smutny? I czy czerwień działa tylko na byka?

Cotton art

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum! W sali warsztatowej, gdzie atmosfera sprzyja kreacji, korzystając z dostępnych materiałów i pomocy pracowników Działu Edukacji spożytkujesz swoją energię.

Oprowadzanie po wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

oprowadzanie kuratorskie, podczas którego kuratorka wystawy - Lidia Zganiacz opowie o zagadnieniach, które znalazły się w najnowszym wydawnictwie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi