Łódzkie Senioralia

16-19.05.2017 r.

Serdecznie zapraszamy Seniorów zainteresowanych tkaniną artystyczną i projektowaniem wzornictwa przemysłowego do udziału w cyklu wydarzeń, które odbędą się w ramach IV edycji Łódzkich Senioraliów. Proponujemy spojrzenie na zagadnienie tkaniny artystycznej z wielu perspektyw – od tradycyjnej sztuki gobelinu, poprzez własnoręczne tworzenie wielobarwnych apaszek, aż po historyczno - etnograficzne spotkanie z ludową tkaniną dawnych Kresów. Interesującą propozycją będzie także spotkanie z szerzej nieznaną do tej pory działalnością designerską łódzkiego artysty malarza Tadeusza Sprusiaka.

Specjalnie z tej okazji dla wszystkich Seniorów przygotowaliśmy bilety w cenie 5 zł.

Przypominamy również, że nasze Muzeum jest partnerem Miejskiej Karty Seniora, która upoważnia do zakupu biletów w cenie ulgowej.

Program wydarzeń:

Godz.: 11:00
Spotkanie ze sztuką Ewy Poradowskiej-Werszler – zajęcia będą łączyć dwie aktywności: zwiedzanie wystawy artystki oraz prezentacja ukazująca tajniki sztuki Ewy Poradowskiej-Werszler. Uczestnikom zostanie przedstawiony warsztat artystki, inspiracje i emocje towarzyszące jej twórczości.

Godz.: 09:00
Warsztaty malowania na szyfonie – uczestnicy będą mieli możliwość wypróbowania swych umiejętności malarskich na sztucznym jedwabiu. Efektem warsztatów będą przepiękne i wielobarwne apaszki.
Zapisy: 42 683 26 84

Godz.: 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprusiak jakiego nie znamy” – zapoznanie się z niepokazywaną dotychczas częścią twórczości łódzkiego artysty Tadeusza Sprusiaka, który poza malarstwem, zajmował się również projektowaniem wzornictwa przemysłowego, czego efekty prezentowane i omawiane będą na wystawie.

Godz.: 14:00
Wykład towarzyszący wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska” – „Jak się mieszkało na Kresach? Obraz życia we wspomnieniach Kresowiaków”. Wykład poświęcony znaczeniu i symbolice tkanin mieszkańców Wileńszczyzny, Polesia i Huculszczyzny  w ich codziennym życiu.
Zapisy: Brak

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.