Łódzkie Senioralia

16-19.05.2017 r.

Serdecznie zapraszamy Seniorów zainteresowanych tkaniną artystyczną i projektowaniem wzornictwa przemysłowego do udziału w cyklu wydarzeń, które odbędą się w ramach IV edycji Łódzkich Senioraliów. Proponujemy spojrzenie na zagadnienie tkaniny artystycznej z wielu perspektyw – od tradycyjnej sztuki gobelinu, poprzez własnoręczne tworzenie wielobarwnych apaszek, aż po historyczno - etnograficzne spotkanie z ludową tkaniną dawnych Kresów. Interesującą propozycją będzie także spotkanie z szerzej nieznaną do tej pory działalnością designerską łódzkiego artysty malarza Tadeusza Sprusiaka.

Specjalnie z tej okazji dla wszystkich Seniorów przygotowaliśmy bilety w cenie 5 zł.

Przypominamy również, że nasze Muzeum jest partnerem Miejskiej Karty Seniora, która upoważnia do zakupu biletów w cenie ulgowej.

Program wydarzeń:

Godz.: 11:00
Spotkanie ze sztuką Ewy Poradowskiej-Werszler – zajęcia będą łączyć dwie aktywności: zwiedzanie wystawy artystki oraz prezentacja ukazująca tajniki sztuki Ewy Poradowskiej-Werszler. Uczestnikom zostanie przedstawiony warsztat artystki, inspiracje i emocje towarzyszące jej twórczości.

Godz.: 09:00
Warsztaty malowania na szyfonie – uczestnicy będą mieli możliwość wypróbowania swych umiejętności malarskich na sztucznym jedwabiu. Efektem warsztatów będą przepiękne i wielobarwne apaszki.
Zapisy: 42 683 26 84

Godz.: 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprusiak jakiego nie znamy” – zapoznanie się z niepokazywaną dotychczas częścią twórczości łódzkiego artysty Tadeusza Sprusiaka, który poza malarstwem, zajmował się również projektowaniem wzornictwa przemysłowego, czego efekty prezentowane i omawiane będą na wystawie.

Godz.: 14:00
Wykład towarzyszący wystawie „Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska” – „Jak się mieszkało na Kresach? Obraz życia we wspomnieniach Kresowiaków”. Wykład poświęcony znaczeniu i symbolice tkanin mieszkańców Wileńszczyzny, Polesia i Huculszczyzny  w ich codziennym życiu.

Noc Muzeów 2017

W jedyną taką noc w roku zapraszamy do udziału w specjalnym programie wydarzeń.

Wykład "Miękkie media źródłem inspiracji i kreacji wizualnych w twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej –Werszler".

O metodach wykorzystywania surowców miękkich w swojej praktyce artystycznej opowie prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

Warsztat "Od ręcznika do pamiętnika"

Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość?

Warsztat "Sztuka tkacka"

Marzysz o własnoręcznie wytkanej makatce? Masz pomysł na unikatowy wzór w technice aplikacji, bądź druku, barwienie tkanin wydaje Ci się zahaczać o czarną magię?

Wernisaż wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Obraz, dźwięk, materiał – „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych” to wystawa multisensoryczna, która pobudzi wzrok, słuch i dotyk odbiorców.