DO 26.03.2017

Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

W tym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. By uczcić tę rocznicę i nadać należną jej rangę, trzy polskie muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi wystąpiły z propozycją, by rok 2017 był obchodzony w Polsce jako „Rok awangardy”. Honorowy patronat nad wydarzeniami organizowanymi w ramach rocznicy objął Polski Komitet ds. UNESCO. My także aktywnie włączamy się w te obchody.

Specjalnie z okazji stulecia tego nurtu w Polsce nasi kuratorzy przygotowali projekt pod nazwą „Kwartały awangardy”. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów z naszych zbiorów. Cykl rozpoczął się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdujący się w naszych zbiorach, którego pokaz zapoczątkował cykl „Kwartały awangardy”.

Prezentacje przygotowane z okazji obchodów można oglądać w gablocie na parterze budynku D. W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego.

COTTON ART

Z myślą o dorosłych odbiorcach sztuki przygotowaliśmy program warsztatów artystycznych opartych na wystawach czasowych.

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

CO ABAKANY MÓWIĄ DO ŚCIANY?

Co to abakan? Jaki jest? Czym lub kim może być?

VI OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Z NICI ARIADNY"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Oprowadzanie Adama Leja oraz wykład Marcina Różyca

Zapraszamy na wykład Marcina Różyca zatytułowany „Pionierska, nowatorska, potężna Lola Prusac”.