2.07 - 1.10.2017 r.

„Kwartały awangardy” - Moda z laboratorium

„Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce.

Trzecia odsłona cyklu, „Moda z laboratorium”, jest prezentacją odzieży wykonanej w latach 60. XX w. przez studentów dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz modeli wzorcowych i fotografii ubiorów, które powstały w latach 70. XX w. w Centralnym Laboratorium Przemysłu Odzieżowego oraz Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego.

Łódź w okresie PRL była wiodącym ośrodkiem produkcji wyrobów tekstylnych oraz jednym z najważniejszych dla polskiego przemysłu włókienniczego centrów naukowo-technicznych i wzorniczych. Z Łodzi wywodziła się profesjonalna włókiennicza kadra. Politechnika Łódzka przygotowywała inżynierów-włókienników, w dawnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych kształcili się przyszli projektanci tkanin i ubiorów. Wykwalifikowanych pracowników wychowywały techniczne szkoły średnie i zawodowe. W mieście funkcjonowało wiele jednostek badawczo-rozwojowych specjalizujących się w dziedzinie włókiennictwa i odzieżownictwa.
Łódzkie projekty wprowadzały technologiczne, surowcowe i wzornicze odzieżowe nowości.

Projektanci skupieni wokół laboratoriów odzieżowych oraz dawnej łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych tworzyli modele wzorcowe odzieży przeznaczonej do produkcji przemysłowej. W wolno reagującym na zmiany systemie gospodarki centralnie planowanej, ich działalność pozwalała wprowadzać do polskiej mody nowatorskie trendy. Te niezwykle kolorowe i śmiałe modele podkreślały niepowtarzalność łódzkich projektantów.

Modele strojów oraz zdjęcia projektów można oglądać do 1 października na parterze budynku D.

Kuratorzy: Aleksandra Liberska, Marta Galik

Warsztat "CZŁOWIEK Z NATURY'

Analizując kim jesteśmy, jacy jesteśmy i w jaki sposób się zmieniamy, wykorzystując pastele, farby, mazaki, bawełniany materiał oraz grzebienie, stworzymy autoportrety naszej natury, tego co lubimy i  czego nie lubimy

Oprowadzanie po wystawie „Ad initium"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie prof. Włodzimierza Cygana po wystawie „Ad initium".

Warsztaty rodzinne

Szukacie miejsca na kreatywne spędzanie czasu? Właśnie je znaleźliście!

Warsztat „Co artysta miał na myśli?"

Jak odbierać dzieło sztuki? Czy istnieje gotowa instrukcja, jak odczytać intencje artysty? I czy patrząc, każdy widzi to samo?

Oprowadzanie po wystawie „Bunt materii”

Zapraszamy na oprowadzanie Marty Kowalewskiej po wystawie "Bunt materii".