Kwartały awangardy - Władysław Strzemiński

DO 26.03.2017

W tym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. By uczcić tę rocznicę i nadać należną jej rangę, trzy polskie muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi wystąpiły z propozycją, by rok 2017 był obchodzony w Polsce jako „Rok awangardy”. Honorowy patronat nad wydarzeniami organizowanymi w ramach rocznicy objął Polski Komitet ds. UNESCO. My także aktywnie włączamy się w te obchody.

Specjalnie z okazji stulecia tego nurtu w Polsce nasi kuratorzy przygotowali projekt pod nazwą „Kwartały awangardy”. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów z naszych zbiorów. Cykl rozpoczął się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego – jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdujący się w naszych zbiorach, którego pokaz zapoczątkował cykl „Kwartały awangardy”.

Prezentacje przygotowane z okazji obchodów można oglądać w gablocie na parterze budynku D. W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

"Kwartały awangardy"- odsłona druga

Druga odsłona cyklu „Kwartały awangardy” to prezentacja twórczości postaci wyjątkowej dla awangardowej historii Łodzi – Leny Kowalewicz-Wegner – artystki, która należy do grona jednych
z najważniejszych absolwentów dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego
w Łodzi i której działalność rozsławiła łódzką uczelnię w kraju i za granicą.

Geyer Music Factory 2017

Prezentujemy repertuar tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Warsztat Cotton art

Tkanina bawełniana, garnek do rozpuszczenia kilku plastrów pszczelego wosku, jeden tjanting, szczypta barwników, dużo starych gazet, kilka różnej grubości pędzli do nakładania.