Wydarzenia


10.02.2018 r., g. 12.00-16.00

FOTO DAY W MUZEUMFigury koni ukryte w konstrukcji maszyn, nadlewy firmowe i ozdobne detale, inskrypcje i daty na zabytkowym drewnianym suficie – to tylko wybrane „skarby”, które można odnaleźć na wystawie „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”, prezentowanej w najstarszym skrzydle zabytkowej fabryki.

Już w najbliższą sobotę, 10 lutego w godzinach 12.00-16.00, zachęcamy do poszukiwań i uwiecznienia na zdjęciach maszyn włókienniczych i ich dekoracyjnych detali. Każdy obiekt posiada nadlewy firmowe światowych przedsiębiorstw, tabliczki znamionowe rozmaitych polskich zakładów lub ozdobne elementy ukazujące mistrzowski warsztat, a także świadczące o poczuciu estetyki z początku XX wieku.

Wśród kilkudziesięciu maszyn i narzędzi włókienniczych odwiedzający mogą znaleźć m. in. maszynę Żakarda sterowaną za pomocą perforowanych kart, którą można uznać za pierwszy komputer w dziejach, a także najstarszą z prezentowanych na ekspozycji maszyn: zgrzeblarkę z połowy XIX w. Nie zabraknie również bardziej współczesnych obiektów, „najmłodszy” z nich datowany jest na 1980 r. Wszystkie pogrupowane zostały wokół czterech działów: przędzalnictwa, tkactwa, dziewiarstwa i wykończalnictwa.

Sobotnia wizyta to jednocześnie ostatnia szansa, by zobaczyć ekspozycję „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi” w jej obecnym kształcie. Ze względu na realizowany przez muzeum projekt pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, instytucja przejdzie gruntowne przemiany, a remont obejmie m. in. wnętrza najstarszego skrzydła zabytkowej fabryki, gdzie znajdują się narzędzia i maszyny włókiennicze.

Po zakończeniu inwestycji, odwiedzający Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będą mogli zaś oglądać nową wystawę stałą na dwóch kondygnacjach budynku A, poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia staną się podstawowe surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a całość dopełni eksperymentatorium umożliwiające zwiedzającym praktyczne zapoznanie się z właściwościami tych materiałów.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest z końcem 2019 r.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 
8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 4 297 153 zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

GMF TOP 10 – Kroke & Sławek Berny

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat.

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.