17-27.01.2017

Ferie w duchu awangardy

Zimowy czas wolny w Białej Fabryce to przede wszystkim okazja do poznania najciekawszych eksponatów naszego muzeum i twórczego eksperymentowania. Podczas zajęć mali uczestnicy będą rozwiązywać zagadki, które przybliżą im postać Ludwika Geyera,  dowiedzą się też, czym jest awangarda i kim był Władysław Strzemiński.  Warsztaty dla najmłodszych (6-13 lat) będą odbywać się przez cały okres ferii od wtorku do piątku o g. 12:00. Tematyka zajęć jest różna, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Wtorki (17 i 24.01) będą czasem wędrówek i zagadek – gra muzealna dla dzieci i dorosłych Pająki w muzeum, czyli w poszukiwaniu Niciaka zabierze uczestników w podróż po Białej Fabryce, podczas której przyjdzie im rozwiązywać nietypowe zadania. Będzie to znakomity czas, żeby dowiedzieć się, czym jest przędza, tkanina, dzianina oraz w jaki sposób są tworzone. Przy okazji poszukiwań tytułowego Niciaka, będzie można poznać historię Białej Fabryki i jej założyciela Ludwika Geyera.

Środy (18 i 25.01) to czas dla młodych pasjonatów mody. W czasie zajęć Modnie czy wygodnie? poznają oni warsztat pracy projektanta i samodzielnie zaprojektują awangardowe stroje. Będą eksperymentować nie tylko z tkaninami i dzianinami, ale też z folią, papierem czy bibułą.

Powidoki z kleksów – warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy przekonają się, czym są wrażenia optyczne i stworzą własne awangardowe kompozycje, to propozycja na czwartki (19 i 26.01). Kleksy, mazy, przetarcia… Przy wykorzystaniu farb, pasteli, tkanin i pasmanterii powstaną prace plastyczne, inspirowane twórczością Władysława Strzemińskiego.

Ci, którzy lubią zajęcia plastyczne, mogą wybrać się do muzeum również w piątki (20 i 27.01) i wziąć udział w warsztatach Sztuka abstrakcji do kwadratu, inspirowanych 5 Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art. Zajęcia odbędą się w przestrzeni tej wystawy, a uczestnicy stworzą prace, wykorzystując wielobarwne pastele, nakładając je na siebie, rozcierając dłońmi, palcami, a także szmatkami i gąbkami. Co ważne dla młodych twórców, prace powstałe w czasie ferii stają się własnością uczestników.

Uczestników można zgłaszać  pod numerem telefonu: 42 684 61 15 lub adresem e-mail: edukacja@cmwl.pl. Koszt udziału w zajęciach to 6 zł za osobę (opiekunowie uczestniczą w zajęciach bezpłatnie).

Warsztat "Czy słyszałeś o Orbitku?"

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki?

Warsztat "Cotton art"

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum!

Oprowadzanie po wystawie "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Podczas ostatniego oprowadzania kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz, opowie o znaczeniu tkanin w życiu codziennym mieszkańców dawnych Kresów wschodnich.

Warsztat "Puścić farbę"

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie?

Spotkanie z Januszem Kondratiukiem towarzyszące wystawie „Bunt materii"

Zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Januszem Kondratiukiem, które poprowadzi Marta Kowalewska. Przybliży on postać założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i pomysłodawczyni Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Krystyny Kondratiuk.