18.08.2018, godz. 12.00

Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi

Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapraszają na spacer po ewangelickiej części Starego Cmentarza.

Ludwik Ferdynand Geyer, saksończyk z urodzenia, porzucił życie w rodzinnych stronach, by w 1828 r. osiąść w Łodzi i w ciągu dekady stać się największym lokalnym przemysłowcem. Ten ikoniczny „pierwszy Lodzermensch” odważnie inwestował i wzniósł imponujący gmach tkalni, którą wyposażył w pierwszą w mieście maszynę parową, ale w ostatnich dekadach życia popadł w finansowe tarapaty. Jego syn, Gustaw Adolf Geyer, wyprowadził firmę z kryzysu, lecz ceną okazało się nadwątlenie rodzinnych relacji – popadł w konflikt z braćmi Ryszardem i Emilem. Kolejny z synów Ludwika, Eugeniusz Geyer, musiał zmagać się z wyzwaniami prowadzenia przedsiębiorstwa podczas wojennej zawieruchy. Więcej opowieści o splątanych losach rodu posłuchać będzie można 18 sierpnia 2018 r. podczas spaceru po ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi, który poprowadzi Marcin Gawryszczak, kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego CMWŁ.

Zapraszamy w sobotę 18 sierpnia 2018 r. o godz. 12.00. Spotykamy się przy bramie prowadzącej na ewangelicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 43.

GMF TOP 10 – Kroke & Sławek Berny

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat.

1, 2, 3 do muzeum idziesz Ty! Warsztat dla maluszków

MAMY WENĘ. WARSZTAT DLA MAM

Mamy wciąż myślą o swoich pociechach. Chcą być blisko, jak najbliżej swojego maluszka i pragną mu dać jak najwięcej miłości.

GMF TOP 10 – Miśkiewicz Family

Projekt „Miśkiewicz Family” jest projektem rodzinnym.

LODZER-PROJEKT: architektoniczne warsztaty dla dużych i małych

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów.