18.05.2018 r., g. 18.00

Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / wykład Giselle Eberhard Cotton, dyr. Fundacji Toms Pauli

Temat: Abakanowicz w Lozannie. Wrota do sukcesu / Abakanowicz in Lausanne.The Gateway to Success.

Lozanna w życiu Magdaleny Abakanowicz miała ogromne znaczenie. To tu zaczęła się jej światowa kariera, a zachodni świat poznał i zaadaptował rewolucyjne idee „polskiej szkoły tkaniny”, której była liderką. Nie udałoby się to, gdyby nie ludzie, którzy dostrzegli talent młodej artystki z Polski. Przede wszystkim należały do nich dwa szwajcarskie małżeństwa: Alice i Pierre Pauli oraz Marguerite i Pierre Magnenat. Tych znawców i wielbicieli sztuki współczesnej łączyły z Abakanowicz kontakty nie tylko zawodowe, ale z czasem także przyjaźń. Ich wpływ na jej twórczość jest niepodważalny. Pierre Pauli był komisarzem kilku edycji biennale tkaniny w Lozannie, gdzie w 1962 r. świat poznał Magdalenę Abakanowicz. Jego żona zaś prowadziła i wciąż prowadzi legendarną galerię „Alice Pauli”. W swoim domu posiadali nawet specjalny pokój przeznaczony na prace Abakanowicz. Wiele tkanin artystka wykonała specjalnie do wnętrz prywatnych i galerii swoich przyjaciół. Część z nich można obecnie podziwiać na wystawie Metamorfizm.

O historii tej niesamowitej, tak owocnej twórczo, przyjaźni opowie Giselle Eberhard Cotton z fundacji Toms Pauli, pod której opieką znajdują się m.in. lozańskie dzieła Abakanowicz.

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski.

----------------------------

Giselle Eberhard Cotton od 16 lat pełni funkcję dyrektora Fundacji Toms Pauli, która opiekuje się zbiorami tkanin średniowiecznych, a także współczesnych pozostałych jako spuścizna ponad trzydziestoletniej historii Biennale w Lozannie. Wcześniej prowadziła zajęcia z muzeologii w ramach szwajcarskiego oddziału ICIM – Międzynarodowej Rady Muzeów, pracowała w Fondation de l'Hermitage w Lozannie oraz jako ekspert w genewskim oddziale Christie`s.

Jako dyrektor Fundacji Toms Pauli zorganizowała liczne wystawy prezentujące zbiory fundacji, a także przygotowywała katalogi i publikacje na ich temat, w tym ostatnią, podsumowującą 33 lata Biennale w Lozannie. Prowadzi badania na temat historii tkaniny i roli tkaniny współczesnej.

Budynek C, I piętro, sala konferencyjna (wejście od budynku D)
Bilety: normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy

Wykład Joanny Reginy Kowalskiej oraz oprowadzanie Adama Leja

Serdecznie zapraszamy na wykład Joanny Reginy Kowalskiej zatytułowany „Recepcja mody francuskiej w Polsce okresu stalinizmu (1945 – 1956)” oraz oprowadzanie Adama Leja po wystawie „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”.

V Łódzkie Senioralia

Serdecznie zapraszamy Seniorów do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum podczas V Łódzkich Senioraliów.

Łódź Design Festival

W ramach Łódź Design Festival w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zostanie zaprezentowana wystawa „Ekspedycja’ 88”

1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

sPLOTY warsztaty technik tkackich

UWAGA! Z przyczyn od Nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać poniższe warsztaty. Przepraszamy za zaistniałą sytuację.