28-30.07.2017 r.

594. Urodziny Łodzi

Po raz kolejny włączamy się w obchody Urodzin Łodzi. W tym roku, od 28 do 30 lipca, Muzeum będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Odwiedzający Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej otrzymają dodatkowo mapę gry terenowej, która ilustruje pojęcia i ciekawostki związane z tekstylnym rękodziełem i rzemiosłami dawnej Łodzi. Zadaniem uczestników gry będzie podążanie wyznaczonym szlakiem i związane z tą podróżą wyzwania.

* 28 lipca o godz. 21.00, podczas Urodzin Łodzi, odbędzie się także kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Uczestnicy usłyszą projekt zatytułowany „Miłość swe humory ma”. Wystąpi Joanna Trzepiecińska, której towarzyszyć będzie trio pod kierunkiem Bogdana Hołowni w składzie:

Bogdan Hołownia - fortepian (grantouch)

Paweł Pańta - kontrabas

Robert Murakowski - trąbka

Ceny biletów: 20 zł miejsce siedzące, 15 zł miejsce stojące.

Bilety w sprzedaży w kasie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz na stronie internetowej bilety24.pl.

* 29 lipca o godz. 14.00 zapraszamy na warsztaty „Pamiątka malowana nitką”. Pod czujnym okiem członkiń łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”, będzie można zgłębiać tajniki haftu krzyżykowego – przenieść się do czasów, w których „malowanie” przy pomocy igły i nitki było prawdziwym majstersztykiem. Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z haftem, jak i tych bardziej doświadczonych w tej, wymagającej cierpliwości, technice.

Zajęcia trwają 1,5 godz. Oferta jest adresowana do osób od 10. roku życia.

Zapisy w dniach 3-22 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Liczba miejsc: 12.

O godz. 21.00 na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa, w ramach Letniego Festiwalu Filmowego „Polówka”, odbędzie się również pokaz filmu „Projektantka” ('The Dressmaker'). Wstęp wolny.

* 30 lipca, o godz. 10.00, 11.00, 12.00, i 13.00, w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej zaplanowano akcję artystyczną WPLEĆ SIĘ.

Używając techniki haftu i pracy własnych rąk,  uczestnicy - niezależnie od wieku oraz umiejętności - będą tworzyli wspólną instalację złożoną z kanwy i blisko 3 km sznurka. Warsztat poprzedzony zostanie oprowadzaniem po wystawie „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”.

Projekt „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej CMWŁ” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Udział w akcji w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Godziny otwarcia Muzeum podczas Urodzin Łodzi:

- 28 lipca: 12.00-17.00

- 29 lipca: 12.00-19.00

- 30 lipca:  9.00-17.00

Warsztat "Czy słyszałeś o Orbitku?"

Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki?

Warsztat "Cotton art"

Twórcze działania nie są Ci obce? Masz głowę pełną pomysłów, wolne niedzielne popołudnie? Świetnie się składa, przyjdź do Muzeum!

Oprowadzanie po wystawie "Nostalgia za Kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska"

Podczas ostatniego oprowadzania kuratorka wystawy – Lidia Zganiacz, opowie o znaczeniu tkanin w życiu codziennym mieszkańców dawnych Kresów wschodnich.

Warsztat "Puścić farbę"

Czy z przypraw, mąki i wody można zrobić jedynie coś pysznego do jedzenia? A gdyby tak z wyposażenia kuchni stworzyć prawdziwą farbę i namalować nasze ulubione danie?

Spotkanie z Januszem Kondratiukiem towarzyszące wystawie „Bunt materii"

Zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Januszem Kondratiukiem, które poprowadzi Marta Kowalewska. Przybliży on postać założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i pomysłodawczyni Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Krystyny Kondratiuk.