28-30.07.2017 r.

594. Urodziny Łodzi

Po raz kolejny włączamy się w obchody Urodzin Łodzi. W tym roku, od 28 do 30 lipca, Muzeum będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Odwiedzający Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej otrzymają dodatkowo mapę gry terenowej, która ilustruje pojęcia i ciekawostki związane z tekstylnym rękodziełem i rzemiosłami dawnej Łodzi. Zadaniem uczestników gry będzie podążanie wyznaczonym szlakiem i związane z tą podróżą wyzwania.

* 28 lipca o godz. 21.00, podczas Urodzin Łodzi, odbędzie się także kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji Geyer Music Factory.

Uczestnicy usłyszą projekt zatytułowany „Miłość swe humory ma”. Wystąpi Joanna Trzepiecińska, której towarzyszyć będzie trio pod kierunkiem Bogdana Hołowni w składzie:

Bogdan Hołownia - fortepian (grantouch)

Paweł Pańta - kontrabas

Robert Murakowski - trąbka

Ceny biletów: 20 zł miejsce siedzące, 15 zł miejsce stojące.

Bilety w sprzedaży w kasie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz na stronie internetowej bilety24.pl.

* 29 lipca o godz. 14.00 zapraszamy na warsztaty „Pamiątka malowana nitką”. Pod czujnym okiem członkiń łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”, będzie można zgłębiać tajniki haftu krzyżykowego – przenieść się do czasów, w których „malowanie” przy pomocy igły i nitki było prawdziwym majstersztykiem. Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z haftem, jak i tych bardziej doświadczonych w tej, wymagającej cierpliwości, technice.

Zajęcia trwają 1,5 godz. Oferta jest adresowana do osób od 10. roku życia.

Zapisy w dniach 3-22 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Liczba miejsc: 12.

O godz. 21.00 na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa, w ramach Letniego Festiwalu Filmowego „Polówka”, odbędzie się również pokaz filmu „Projektantka” ('The Dressmaker'). Wstęp wolny.

* 30 lipca, o godz. 10.00, 11.00, 12.00, i 13.00, w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej zaplanowano akcję artystyczną WPLEĆ SIĘ.

Używając techniki haftu i pracy własnych rąk,  uczestnicy - niezależnie od wieku oraz umiejętności - będą tworzyli wspólną instalację złożoną z kanwy i blisko 3 km sznurka. Warsztat poprzedzony zostanie oprowadzaniem po wystawie „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”.

Projekt „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej CMWŁ” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Udział w akcji w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Godziny otwarcia Muzeum podczas Urodzin Łodzi:

- 28 lipca: 12.00-17.00

- 29 lipca: 12.00-19.00

- 30 lipca:  9.00-17.00

Warsztat "Od efektu do projektu"

Najpierw jest pomysł, następnie projekt a w efekcie tkanina! Na naszych warsztatach będzie odwrotnie!

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO"

Historia pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4

Warsztaty rękodzielniczych technik tkackich z prof. Ewą Latkowską-Żychską

Autorskie warsztaty Ewy Latkowskiej - Żychskiej będą opierały się na technikach własnych artystki, którymi posługuje się ona przy realizacji swoich prac.

Nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"

Przykłady tkanin powstałych w przedsiębiorstwach łódzkich oraz narzędzia służące do wykonywania wzorów na tkaninach drukowanych, czyli nowa odsłona cyklu "Kwartały Awangardy"