Lekcje


 Oferta skierowana do grup zorganizowanych.

Lekcje, czyli kreatywne zwiedzanie muzeum to alternatywa dla oferty warsztatowej. Łączy merytoryczne przedstawienie aktualnych wystaw z dodatkowymi działaniami manualnymi realizowanymi głównie w przestrzeni wystawy. Dyskusje i aktywności przeplatają się tu z elementami wykładu.

Czas trwania lekcji: 45 min


Fabryka pełna wynalazków – grupy szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę, jako siłę napędową? Jeśli nie, to zapraszamy w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia żarówki, maszyny parowej, młyna, aparatu fotograficznego, drukarki, komputera, krosna tkackiego, żelazka i wielu innych.

 

Para – buch! Muzeum – w ruch! – grupy szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt, Stephenson, Rayleigh to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć. Sprawdźcie sami.

 

Kręć się, kręć wrzeciono (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)

„Kręć się, kręć wrzeciono, wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej, czyja dłuższa nić!” Jak skręcić nitkę? Jak utkać tkaninę? Jeśli nie wiesz, to na pewno dowiesz się tego poznając zasadę działania maszyn włókienniczych zgromadzonych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Lekcji towarzyszą pokazy i prezentacje działających m.in. krosien, przewijarek, nawijarek, co pozwoli jeszcze lepiej zobrazować cały system ich działania.

 

Łódzkie legendy (szkoła podstawowa [IV-VI klasa] gimnazjum, liceum)

Dawno, dawno temu, za siedmioma lasami i 19 rzekami powstała Łódź ze swoimi kominami. Jednak nie o tym będzie ta lekcja! Opowiemy Wam za to o Pannie Piotrkowskiej i diable z maszyny parowej, który być może kryje się w Muzeum. Wspomnimy o założycielu Łodzi – Januszu, jak również o powstaniu herbu naszego miasta. Po zwiedzaniu podzielimy się na niewielkie grupy i zobrazujemy łódzkie legendy.

Uważajcie, w naszym Skansenie może czaić się legendarny kotojeleń!

 

Kontakt do Działu Edukacji: 

nr tel. 500 527 855, 42 684 61 15 

edukacja@cmwl.pl

Dowiedz się więcej


Oprowadzania

Zachęcamy do udziału w oprowadzaniach po aktualnych wystawach stałych i czasowych.

Jak to działa

Co zrobić, aby wziąć udział w wybranych zajęciach.

Warsztaty

Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych.