Złota Igła 2017

Haft krzyżykowy to technika popularna, powszechnie znana i bardzo lubiana ze względu na swoją uniwersalność, a także szerokie możliwości artystycznej ekspresji. VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła 2017”, będąca przeglądem najnowszych trendów występujących w hafciarstwie krzyżykowym, ukazała talent, inwencję twórczą oraz kunszt techniczny artystów-amatorów i stanowiła ważne wydarzenie.

Sposób nagradzania uczestników tej edycji oparto na doświadczeniach prestiżowego Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła prof. Lidia Choczaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, nominowało prace 21 autorów. Spośród nich wybrano: jedną pierwszą, dwie drugie, trzy trzecie nagrody oraz trzy wyróżnienia. Sponsorami nagród w tegorocznej edycji konkursu byli DMC Creative World, Ariadna S.A. Fabryka Nici, Home&Craft, Haft Pasja oraz Coricamo. Patronat medialny nad wystawą objęli: Igłą Malowane i Twórcze Inspiracje.

W siódmej edycji tematyka haftów była zróżnicowana – pojawiły się motywy abstrakcyjne, ale można było także oglądać rośliny, zwierzęta, pejzaże, architekturę i sceny rodzajowe. Tak jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszyły się haftowane obrazy. Charakteryzowały się one urozmaiconymi efektami kolorystycznymi i niejednokrotnie niezwykłą precyzją wykonania. Tym razem w mniejszej liczbie reprezentowane były prace o przeznaczeniu typowo użytkowym.

Laureaci konkursu.

Kuratorzy: Danuta Lorent-Więckowska i Michał Sierba

Wystawa czynna do 3 września br., w budynku D, III piętro.

Geyer Music Factory – zmiana w repertuarze

Nastąpiła zmiana w repertuarze 10. edycji GMF. 3 sierpnia koncert piosenek Henryka Warsa zamiast Anny Dereszowskiej wykona Olga Bończyk.

RAZEM TWORZYMY ŚWIAT. WYSTAWA LALEK

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...