Złota Igła 2017

Złota Igła to przeznaczony dla amatorów konkurs rękodzieła artystycznego, organizowany w naszym muzeum od 2000 roku w ramach Ogólnopolskiej Wystawy Haftu Krzyżykowego. Niezmiennie, od pierwszej edycji, cieszy się wielkim zainteresowaniem twórców i pasjonatów haftu. Do poprzedniej edycji zgłoszono aż 373 prace 159 autorów.

Tradycyjnie, z prac zakwalifikowanych przez jury zostanie przygotowana wystawa pokonkursowa, którą można będzie oglądać w Białej Fabryce w czerwcu 2017 roku. Tematyka haftów jest zazwyczaj bardzo różnorodna – od scen rodzajowych, portretów, pejzaży, zwierząt i ptaków po kompozycje kwiatowe czy elementy architektury. Największą część stanowią zwykle realizacje o charakterze dekoracyjnym, hafty o dużych rozmiarach, które są adaptacją malarstwa. Wystawa jest zawsze przeglądem aktualnych trendów i często znajdują się na niej niezwykłe hafciarskie perełki.

O Złotą Igłę mogą walczyć prace, wykonane techniką haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego, przy użyciu różnego rodzaju nici, na kanwie drukowanej, według wzorów publikowanych lub własnych projektów. Powinny powstać w latach 2014-2017 i nie przekraczać wymiarów kanwy 70x100 cm. Większy rozmiar jest akceptowany wyłącznie w przypadku bielizny pościelowej i stołowej. Prace można dostarczyć osobiście do naszej siedziby (Piotrkowska 282) lub nadsyłać pocztą. Termin ich składania mija 7 marca 2017 r.

Karta zgłoszeń

"Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych"

Wystawa multisensoryczna, która pobudza wzrok, słuch i dotyk odbiorców. Punktem wyjścia dla opowieści o codzienności łódzkich fabrykach jest tkanina oraz jej właściwości.

Noc Muzeów 2017

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczęliśmy wernisażem wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”.

Łódzkie Senioralia

Tkanina artystyczna czy projektowanie wzornictwa przemysłowego? Zapraszamy wszystkich Seniorów do udziału w cyklu wydarzeń, które odbędą się w ramach IV edycji Łódzkich Senioraliów.

Kwalifikacje do wystawy "Złota Igła 2017" zakończone

Autorom prac, które będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, gratulujemy.

Informacja

Muzeum w dniu 20 maja będzie czynne od godz. 18.00 oraz nieczynne w dniu 21 maja.