"Czar Jawy- batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie"

Na wystawie można zobaczyć 75 tradycyjnych tkanin indonezyjskich, z Jawy, z końca XIX w. aż po lata 70. XX w., wykonanych techniką batiku. Pochodzą one z prywatnych zbiorów niemieckiego kolekcjonera: Rudolfa G. Smenda. Tkaniny tego typu wykorzystywano w ubiorze zarówno codziennym, jak i odświętnym. Pierwotnie taki strój był wyznacznikiem statusu społecznego i każdy region, a nawet ród charakteryzował się odrębnym stylem. Na wystawie prezentowane są tkaniny, które stanowią elementy tradycyjnego indonezyjskiego stroju męskiego i kobiecego takie jak: iket kepala – chusta noszona jako nakrycie głowy przez mężczyzn, kemben – długa, prostokątna tkanina opasywana wokół torsu (obecnie noszona przez kobiety jedynie na dworach) czy sarong – spódnica męska lub kobieca. Wzory zastosowane w  batikach miały często znaczenie symboliczne. Pojawiały się w nich motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne, a nawet sceny rodzajowe. Tkaniny zdobione tą techniką spełniały również funkcje obrzędowe i sakralne.

Kurator: Jolanta Piwońska

Wystawa czynna do 24 września br., budynek D, II piętro.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Tekst kuratorski.

Geyer Music Factory 2017

Repertuar IX edycji festiwalu.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

Nasze Muzeum Partnerem Google Arts & Culture

180 instytucji, 42 państwa, 400 wirtualnych wystaw 30 000 zdjęć, czyli ponad 3 000 lat światowej mody w jednym miejscu.