„TRWAŁOŚĆ TKANINY. MIĘKKIE MEDIUM W PRACACH EWY MARII PORADOWSKIEJ-WERSZLER”

O Profesor Ewie Marii Poradowskiej-Werszler pisano, że „w polskim życiu artystycznym jest instytucją – wielką, jedyną i chyba z nikim nieporównywalną”. Od pięciu dekad z wyjątkową pasją zajmuje się uprawianiem sztuki tkaniny, ale jest także wyjątkowo energicznym organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, doświadczonym i bardzo aktywnym pedagogiem. Mimo, że dyplom z architektury wnętrz uzyskała we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki, niemal bez reszty uwiodła ją tkanina. O swoim życiu artystka mówi, że to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki. Ma w swoim dorobku ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które pokazała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Na wystawie można zobaczyć 80 prac artystki pogrupowanych w trzech zespołach. Są to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.

Ekspozycję na I pietrze budynku A można oglądać do 20 sierpnia.

Program wydarzeń towarzyszących.

Tekst kuratorski.

Geyer Music Factory 2017

Repertuar IX edycji festiwalu.

Nasze Muzeum Partnerem Google Arts & Culture

180 instytucji, 42 państwa, 400 wirtualnych wystaw 30 000 zdjęć, czyli ponad 3 000 lat światowej mody w jednym miejscu.

Złota Igła 2017

Statuetki Złotej Igły rozdane.