RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI – ZAKŁAD KRAWIECKI

Wystawa czynna do 28 lutego 2017 r.

Domek nr 4, Skansen

W podręcznikach do historii, literaturze czy mediach podkreśla się przede wszystkim wielkoprzemysłową historię Łodzi. Ten obraz, utrwalony przez lata, wymazał ze świadomości mieszkańców miasta pamięć o łódzkim rzemiośle. A przecież wraz z powstającymi kominami fabrycznymi, pojawiały się setki pracowni i warsztatów rzemieślniczych, które funkcjonowały w cieniu wielkich zakładów. Dziś po przemyśle włókienniczym pozostały jedynie budynki fabryczne, natomiast dawne łódzkie rzemiosło zniknęło z łódzkiego pejzażu, nie pozostawiwszy prawie żadnego śladu. Poprzez wystawę „Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki” staramy się jednak odkurzyć tę zapomnianą historię.

W Domku nr 4 prezentujemy rekonstrukcję wnętrza zakładu krawieckiego z lat 40. XX wieku. Można tu zobaczyć całe bogactwo starych wykrojów, czasopism modowych, maszyn do szycia, a także narzędzia krawieckie czy łódzkie wyroby rzemieślnicze. Lata 40. ubiegłego wieku to ostatni okres, w którym krawiectwo istniało w swej tradycyjnej formie. Późniejsze sankcje w postaci domiarów, problemy z zaopatrzeniem, zabieranie zezwoleń na prowadzenie zakładów doprowadziły do upadku łódzkiego rzemiosła.

Wystawa daje okazję do zaprezentowania eksponatów ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a także Muzeum Regionalnego w Brzezinach oraz prywatnych darczyńców. Towarzyszący ekspozycji program edukacyjny w postaci prelekcji, warsztatów i spotkań ma przywrócić pamięć o świetności łódzkiego rzemiosła, umożliwić spotkania z przedstawicielami „ginących zawodów", a także pokazać zwiedzającym jak wyglądała praca krawca na co dzień oraz ukazać znaczenie społeczne tego zawodu.

"Prime Time 2016"-zakończenie wystawy

Wystawę 42 najlepszych dyplomów absolwentów łódzkiego ASP można oglądać jeszcze tylko do 26 lutego.

Młodzi twórcy nagrodzeni

Znamy już wyniki IX konkursu plastycznego „15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w oczach Młodego Widza”. Za nami też wernisaż wystawy konkursowej.

Złota Igła 2017

Trwa nabór prac do konkursu w ramach Ogólnopolskiej Wystawy Haftu Krzyżykowego Złota Igła 2017

Dwie nominacje w plebiscycie "Plastry Kultury 2016"

W plebiscycie "Plastry Kultury 2016", organizowanym przez Plaster Łódzki, w dwóch kategoriach nominowane są nasze wydarzenia - 15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny i Geyer Music Factory.