RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI – ZAKŁAD KRAWIECKI

Wystawa czynna do 28 lutego 2017 r.

Domek nr 4, Skansen

W podręcznikach do historii, literaturze czy mediach podkreśla się przede wszystkim wielkoprzemysłową historię Łodzi. Ten obraz, utrwalony przez lata, wymazał ze świadomości mieszkańców miasta pamięć o łódzkim rzemiośle. A przecież wraz z powstającymi kominami fabrycznymi, pojawiały się setki pracowni i warsztatów rzemieślniczych, które funkcjonowały w cieniu wielkich zakładów. Dziś po przemyśle włókienniczym pozostały jedynie budynki fabryczne, natomiast dawne łódzkie rzemiosło zniknęło z łódzkiego pejzażu, nie pozostawiwszy prawie żadnego śladu. Poprzez wystawę „Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki” staramy się jednak odkurzyć tę zapomnianą historię.

W Domku nr 4 prezentujemy rekonstrukcję wnętrza zakładu krawieckiego z lat 40. XX wieku. Można tu zobaczyć całe bogactwo starych wykrojów, czasopism modowych, maszyn do szycia, a także narzędzia krawieckie czy łódzkie wyroby rzemieślnicze. Lata 40. ubiegłego wieku to ostatni okres, w którym krawiectwo istniało w swej tradycyjnej formie. Późniejsze sankcje w postaci domiarów, problemy z zaopatrzeniem, zabieranie zezwoleń na prowadzenie zakładów doprowadziły do upadku łódzkiego rzemiosła.

Wystawa daje okazję do zaprezentowania eksponatów ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a także Muzeum Regionalnego w Brzezinach oraz prywatnych darczyńców. Towarzyszący ekspozycji program edukacyjny w postaci prelekcji, warsztatów i spotkań ma przywrócić pamięć o świetności łódzkiego rzemiosła, umożliwić spotkania z przedstawicielami „ginących zawodów", a także pokazać zwiedzającym jak wyglądała praca krawca na co dzień oraz ukazać znaczenie społeczne tego zawodu.

Złota Igła 2017

Właśnie minął termin składania prac do VII edycji Ogólnopolskiej Wystawy Haftu Krzyżykowego Złota Igła 2017

"Łódzkie klimaty w hafcie”

Wystawa na 15-lecie Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”