„Poczuj”, czyli zmysłowe doświadczenie tkaniny

Zapraszamy do interakcji z niezwykłym obiektem, który pojawił się w Muzeum jako element towarzyszący wystawie Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”. Specjalnie dla Muzeum artystka Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk przygotowała pracę o tytule „Poczuj”, która pozwala na wielozmysłowe obcowanie z materią tkaniny. Wykonany z niebarwionych, naturalnych materiałów (lnu, bawełny, konopi, sizalu, juty, rafii) obiekt stanowi twórczą reinterpretację prac Abakanowicz. „Poczuj” jest w założeniu otwartym procesem. Obiekt może być przez każdego nie tylko dotykany, ale także dalej tkany czy dziany. Dzięki swoim unikalnym właściwościom umożliwia pełny odbiór dzieła sztuki osobom z dysfunkcją wzroku, słuchu czy ze spektrum autyzmu.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk ukończyła z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od lat zajmuje się eksploracją możliwości medium tkaniny i szeroko pojętej sztuki włókna. Nie po raz pierwszy pozwala odbiorcy wejść w dialog ze swoją pracą. Podejmowała już takie próby w ramach projektu „Ja, Kosmos”, w którym zestaw okrągłych dzierganych tkanin o średnicy odpowiadającej wzrostowi artystki wzbogacony został o guziki czy koraliki przekazane przez uczestników. Ponadto Mądrzycka-Adamczyk inicjowała działania action crocheting polegające na kolektywnym dzierganiu w przestrzeni publicznej.

Praca „Poczuj” jest dostępna dla zwiedzających do 9 września 2018 r. Po zamknięciu ekspozycji trafi do pracowni edukacyjnej i będzie dalej wykorzystywana przez zespół Działu Edukacji CMWŁ w działaniach warsztatowych dla różnych grup, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami i spektrum autyzmu.

Geyer Music Factory – zmiana w repertuarze

Nastąpiła zmiana w repertuarze 10. edycji GMF. 3 sierpnia koncert piosenek Henryka Warsa zamiast Anny Dereszowskiej wykona Olga Bończyk.