Aktualności


Pan Józef Kłosiński wyróżniony medalem "Pro publico bono"Starszy mistrz Józef Kłosiński zajmuje się maszynami w muzeum, składa je, reguluje i konserwuje od 9 lat. Do niedawna był też ich jedynym operatorem i przewodnikiem po wystawie. To dzięki jego pasji i wytrwałości wystawa powstała i od 2008 roku cieszy gości Białej Fabryki. To on zdobywał części do maszyn, (już dawno nieprodukowane) często szukając ich po całej Polsce, a nawet zlecając ich dorabianie. Potem przez wiele tygodni składał maszyny i regularnie je konserwował, aby znów mogły być sprawne. Wie o nich niemal wszystko, nie tylko dlatego, że z wykształcenia jest technikiem włókiennikiem, ale przede wszystkim dlatego, że przez 25 lat pracował na nich w pabianickim Pamoteksie, zaczynając jako tkacz, a kończąc w funkcji mistrza zmianowego, świetnie znającego się na swoim fachu. Współpracę z Centralnym Muzeum Włókiennictwa rozpoczął po zamknięciu swojej firmy i przejściu na emeryturę. Postanowił dobrze spożytkować nadmiar wolnego czasu. Nie wyobrażał sobie, by jego maszyny miały zostać sprzedane na złom, chciał przekazać je w miejsce, gdzie będą jeszcze mogły być użyteczne. I znalazł je w Białej Fabryce. Części z jego maszyn w dużej mierze pomogły przywrócić sprawność i nadać nowe życie krosnom, które dziś można oglądać w muzeum. 

Jego wysiłki doceniają nie tylko zwiedzający. Józef Kłosiński niedawno odebrał Medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej, wręczany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Wyróżnienie przyznawane jest instytucjom i ludziom, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ


1,2,3 do muzeum idziesz Ty!

Cykl warsztatów twórczych o charakterze sensoryczno - ruchowym adresowany do najmłodszych dzieci wraz z opiekunami, którzy chcą RAZEM kreatywnie spędzić godzinę w naszym Muzeum.

VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny"

VI edycja wystawy „Z nici Ariadny”, organizowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa i Fabrykę Nici w Łodzi Ariadna S.A

Projekt Nowe Muzeum

Miło nam poinformować, że dołączyliśmy do projektu „Nowe Muzeum”.