"NOSTALGIA ZA KRESAMI. TKANINA WILEŃSKA, POLESKA I HUCULSKA”

Zapraszamy w niezwykłą, sentymentalną podróż. Ludowe tkaniny, ich historia i symboliczne znaczenia, a także niezwykła przestrzenna aranżacja wystawy autorstwa Franciszka Kłaka, pozwolą zwiedzającym zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich. Można zobaczyć w nim wileńską radziużkę, czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, służące niegdyś do nakrywania łóżka. Oprócz wielu tradycyjnych ludowych tkanin, na ekspozycji znajdują się też bardzo rzadkie czarne hafty poleskie.

Uzupełnieniem wystawy są archiwalne fotografie wnętrz, ludzi i pejzaży, wykonane w latach 30. XX wieku. Autorem zdjęć jest Józef Szymańczyk. Negatywy – zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie – cudem przetrwały czas wojny.

Wystawa czynna do 20 sierpnia br., budynek A, III piętro.

Lista wydarzeń towarzyszących wystawie do pobrania tutaj.

Tekst kuratorski.

Wernisaż wystawy "Bunt materii"

Historia rewolucji tkaniny artystycznej, która zaczęła się w Polsce.

Geyer Music Factory 2017

Repertuar IX edycji festiwalu.

Nasze Muzeum Partnerem Google Arts & Culture

180 instytucji, 42 państwa, 400 wirtualnych wystaw 30 000 zdjęć, czyli ponad 3 000 lat światowej mody w jednym miejscu.

Złota Igła 2017

Statuetki Złotej Igły rozdane.