Noc Muzeów 2017

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczęliśmy wernisażem wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, która przenosi zwiedzających do warsztatu Państwa Potrzebowskich zrekonstruowanego w domku nr 4 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Wnętrza zakładu stają się retrospekcją dawnych rodzinnych pracowni i realiów życia łódzkich rzemieślników. W otwarciu ekspozycji udział wzięła najstarsza córka założycieli pracowni, która zaprezentowała sposób działania maszyn hafciarskich i opowiadała o realiach życia łódzkich rzemieślników.

Wszystkich uczestników zapraszamy także do zwiedzania naszych ekspozycji, w tym najnowszej wystawy "Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych", skonstruowanej z wypowiedzi artystów nawiązujących do tradycji, przeszłości i teraźniejszości Łodzi robotniczej. Osią tematyczną projektu, kuratorowanego przez Sonię Kądziołkę, jest tkanina przemysłowa – medium niosące ze sobą nie tylko odniesienia artystyczne, lecz także społeczne, kulturowe, historyczne czy polityczne. Na wystawie prezentujemy prace Krystyny Gryczełowskiej, Barbary Gryki, Ireny Kamieńskiej, Marcina Latałło, Agnieszki Mastalerz, Justyny Orłowskiej, Marty Ostajewskiej, Aleksandry Pachnik, Agnieszki Piksy, Oli Kozioł, Rafała Jakubowicza, Aurelii Mandziuk-Zajączkowskiej, Radosława Stępnia (Urban Explorers Łódź), Doroty Hadrian, Jolanty Wagner i Aleksandry Polisiewicz (we współpracy z Anną Lisiewicz, Krystyną Michalak, Elżbietą Szubert oraz Barbarą Marecką).

Dla miłośników wydawnictw o sztuce pracownicy muzealnej biblioteki przygotowali prezentację najciekawszych nabytków poświęconych zabytkowej tkaninie artystycznej, historii Łodzi i modzie, w tym unikatowego katalogu mody lat pięćdziesiątych, wydanego przez Twórczy Zespół Artystów Plastyków w Warszawie w 1956 r.

By uhonorować wybitną artystkę Magdalenę Abakanowicz, której prace znajdują się w zbiorach naszego Muzeum, prezentujemy słynny „Abakan trójczęściowy czarny”, eksponowany podczas pierwszej edycji Triennale Tkaniny Przemysłowej i Unikatowej w 1972 roku.

Akcją „Fabryka Dymków" zapraszamy widzów do fotografowania się z zabawnymi komentarzami umieszczonymi w komiksowych dymkach. Teksty w swobodny sposób odnoszą się do charakteru naszego Muzeum i aktualnie prezentowanych ekspozycji, dzięki czemu każdy uczestnik może w atrakcyjny sposób poinformować o swoim udziale w Nocy Muzeów w mediach społecznościowych.