MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIERGANIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Bawełniane, kolorowe, miękkie i niezwykle potrzebne noworodkom – ośmiorniczki, których macki przypominają pępowinę można było wydziergać na terenie Skansenieu Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Naszym Muzeum.

Ich ramiona tworzone są na wzór pępowiny, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa w inkubatorze. Noworodki w szpitalach na całym świecie dostają przytulanki przy okazji akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”.

Podczas Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na terenie Skansenu na wszystkich zainteresowanych czekały włóczki i szydełka. Można też  było przyjść z własnymi przyborami.

Ośmiorniczkę robi się szydełkiem przy pomocy najprostszych ściegów, czyli półsłupków. Do jej dziergania używa się specjalnej antyalergicznej, bawełnianej i kolorowej włóczki, która jest bezpieczna dla maluchów. Główka powinna mieć od 6 do 9 cm, macki po rozwinięciu do 22 cm.

Tak powstałe przytulanki trafią później do maluchów, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Akcja zapoczątkowana w Danii, w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W Łodzi do tej pory przekazano blisko 2 000 ośmiorniczek wykonanych przez wolontariuszy.

Geyer Music Factory – zmiana w repertuarze

Nastąpiła zmiana w repertuarze 10. edycji GMF. 3 sierpnia koncert piosenek Henryka Warsa zamiast Anny Dereszowskiej wykona Olga Bończyk.

RAZEM TWORZYMY ŚWIAT. WYSTAWA LALEK

21 lalek z Afryki i Ameryki Łacińskiej, wśród nich, te które są opiekunkami domu, rodziny, amuletem chroniącym przed złem. O niektórych mówi się, że mają duszę...